V živoťe zažijeme také chvíle, keré ostanú v nás nafurt. Vječinú to bívajú zážitki jak sa ríka poprvé. Ve mňe navždicki ostali chvíle zažité z mojim prvňím kamarádem v ďectvje.
Jak sem uš písal, svoje ďectvo sem prožil v Hospoďinskej školi, gde sem bival z roďičama. Ftedi na vrátňici v nemocňici slúžil pán Hránek. Jeho sin František, tak starí jak já, sa hrával pret nemocňicú a já v parku pret školú. Bili sme ďecka tak 5-6 ročné.
Rás sme sa stretli a napadlo nás, že sa zahrajeme na eletrikárú. Zehnali sme si špagát, uvázali sme ho o rínu a na druhí konec sme primontovali krabičku ot globínu na boti a už sme mjeli telefón. Bil to ftedi, a je to aj dnes, jeden z mojich najlepších kamarádú. Ket sa náhodňe stretneme a ruki si podáme, tak si povíme: Feri, alebo on mňe Milane, zahrajeme sa na eletrikárú? A uš sa obá smjejeme aš sa nám bruchi trasú. Jemu méňej, on je chučí. A pospomíname, co sme spolem všelico zažili.
Také jak správňí kamarádi sme aj spolem zápasili. Místem na zápas bila často železná postel na vrátňici v nemocňici. Rás vihral on, potom zas já. Pozbuďoval nás pritem pán Hránek. Bjehali sme po parku, gde ve štiroch rohoch rostli vrbi, po tích sme lozili, pot jedličkama zbírali šiški, házali po ftákoch kaménkama a všelijak sme sa bavili. Hrávali sa ftedi aj gulički do ďučki. Gdo guliček do ďučki najvíc trefil, zebral si fšecki – aj spoluhráčove. Já sem jezdil po chodňíkoch v parku na šlapacím auťíčku. Občas sa na ňem povozili aj druhé ďecka a téš múj prvňí kamarát. Ďectvo sme tak prežívali v radosťi, ale aj ve strachu z vojni. Ke koncu vojni si pamatuju, že aj pri viučovaňí nám narás paňi učitelka povjeďela: Zbalte sa a utekajte dom, lebo možná bude aj letecké bombardovaňí. Nemusela nám to dvakrát ríkat a uš sme prášili dom. Ešče si všelico pamatuju, ale to napíšu neskúrej.
Píšu enom to, co sem v mojem živoťe viďel, čul a zažil.
Miloslav Tomšej st., Skaličan ťelem aj dušú