Najzraniteľnejší sú dobráci

Často počúvame v rozhlase a vidíme v televízii, v kriminovinách neuveriteľné príbehy, ktoré sa nás však netýkajú. Až raz … jeden z tých príbehov nám prerozprávala naša verná čitateľka ako varovanie, čo sa môže stať. Samozrejme, v tomto prípade rešpektujeme žiadosť o anonymitu. Dôležité pre príbeh je, že sa stal u nás v Skalici a tak možno stačili len iné okolnosti a mohol sa stať nám, či niekomu z našich blízkych.

Všetci poznáme príbehy starších ľudí, ktorí boli okradnutí podvodným spôsobom. Ako to začalo u vás?
Zazvonil mi telefón, no nikto sa nepredstavil a rovno sa ma spýtal ako sa mám.

Ani sa nepredstavil? Veď už to je divné a človek by mal byť v strehu. Uvedomujem si však, že sama niekedy volám mojím blízkym a zo žartu ich nechám hádať kto volá …
Presne takto som bola nastavená aj ja a podľa hlasu som ihneď „uhádla“ môjho starého dobrého známeho, s ktorým sme sa asi rok nepočuli. Hlas mal rovnaký. A tak sme si povedali, že sa máme, no, ako starí ľudia. Z mojej strany opadla OSTRAŽITOSŤ a hneď ju nahradila DÔVERA k môjmu starému známemu, s ktorým sme často zdieľali svoje radosti i starosti.

Hlas v telefóne poznal detaily z vášho života?
Nie, až neskôr som si uvedomila, že vlastne hovoril veľmi obecne. Tiež z radosti, že ho po dlhej dobe počujem som v sebe potlačila aj pocit, že mi čosi nesedí. Z rozhovoru mi vyplynulo, že rozprávam s tým, s kým myslím. Pýtala som sa ho, či má žena po operácii, odpovedal – áno, už áno, už je doma. Na moju otázku ako sa jej darí mi odpovedal, že nie je to zlé, ale necíti sa dobre. Jednoducho odpovedal veľmi obecne a veci, ktoré som v tej chvíli nemohla vedieť. Hlavne však vzápätí začal hovoriť o svojich veľkých zdravotných problémoch a že ho o pár dní čaká ťažká a dôležitá operácia vo Viedni. Jednoducho, rýchlo ma vtiahol EMOČNE do svojho vlastného VYMYSLENÉHO PRÍBEHU.

To je asi rozhovor, ktorý bežne starší ľudia s priateľmi vedú. Každého niečo trápi.
Veď to, preto som nebola v strehu a keď ma požiadal o FINANČNÚ POMOC a hlavne UTAJENIE, že nechce svojich blízkych vystavovať strachu o neho, že už toho majú dosť s manželkou a aby im nerobil starosti …, no bolo mi ho ľúto. Všetko do seba zapadalo.

Takže, udrel na citlivú strunu ľútosti. To je u citlivých ľudí dosť na istotu.
Áno, využil toho, že v tomto veku máme medzi sebou všetci podobné problémy a porozumenie, či už ide o zdravie alebo nezaťažovanie svojich blízkych. Len, vraj, potreboval peniaze hneď a požiadal o istú sumu. Odpovedala som mu, že toľko čo potrebuje, nemám.

A, samozrejme, ste mu povedali koľko máte …
Áno, ešte aj kde. Napriek všetkému som išla vybrať financie, i keď s divným pocitom … Našťastie som sa však zdôverila pracovníčke v banke a tak sme to rozkľúčovali a zavolali políciu. V tomto je dobré malé mesto, kde sa poznáme, všímame si jeden druhého. Žiť v Bratislave asi som už bez financií. Lebo už sme boli na všetkom dohnutí, vedel kedy budem doma aj s financiami. Až pri osobnom stretnutí by som zistila, že je to podvodník, no v mojom veku by som sa ťažko ubránila.

Tak ten váš príbeh napokon dopadol šťastne.
Áno, avšak hlavne vďaka všímavému okoliu. Vidím to denne v televízii, bol to ukážkový prípad, v živote by ma nenapadlo, že to postretne aj mňa. No, keď vám niekto brnkne na citlivú strunu a ešte vás dostane do časového tlaku, že treba hneď konať, tak človek podľahne svojej potrebe pomôcť … A preto som sa vám s príbehom zdôverila, že sa takéto veci dejú aj v Skalici, nie iba v televízii. Hlavne by som sa chcela poďakovať pracovníčkam v banke a mestskej polícii, ktorá okamžite privolala políciu z obvodného oddelenia a tá hneď konala.

Ďakujem vám za zdieľanie svojej skúsenosti. Som rada, že ste sa so mnou i čitateľmi podelili o svoj príbeh a verím, že sme tak prispeli k ostražitosti ostatných.

ČO NA TO POLÍCIA?

O rozhovor na túto tému sme požiadali riaditeľa OR PZ v Skalici plk. Ing. Jozefa Obucha.

Nedávno ste v našom meste zaznamenali prípad pokusu vylákania peňazí od staršej pani. Je to ojedinelý prípad?
S prípadmi, keď sa podvodníci pokúšajú obrať starších ľudí o úspory, sa stretávame stále.
Najčastejšie ich kontaktujú náhodne cez telefón – pevnú linku. V telefónnom zozname je uvedená aj adresa majiteľa pevnej linky, takže oni vedia komu volajú a kde býva. Pri rozhovore sa predstavia ako ich ako príbuzní, známi ich príbuzného, alebo dokonca ako lekár, ktorý má ich príbuzného operovať.

Ako ste povedali, sú to však cudzí ľudia, tak ako môžu tak jednoducho získať dôveru?
Používajú rôzne vymyslené príbehy a snažia sa ľudí dostať do ČASOVEJ a CITOVEJ TIESNE tvrdením, že ich príbuzný je ohrozený na živote a súrne potrebuje peniaze na operáciu alebo na vyplatenie škody po dopravnej nehode, lebo inak to bude riešiť súd a podobne. Títo bezočiví páchatelia využívajú dôverčivosť starých ľudí a ich ochotu pomôcť svojim príbuzným, ale i iným ľuďom. V rozhovore svojim obetiam tvrdia, že ich príbuzný nemôže s nimi hovoriť, lebo je zranený a nemôže rozprávať a oni mu chcú pomôcť, lebo ich o to požiadal.

V živote sa môže stať čokoľvek, pri takom telefonáte sa človek aj preľakne. Ako má spoznať, že ide o podvodníkov?
Podvodníci chcú peniaze hneď alebo do niekoľkých hodín, s tým, že si pre ne prídu, alebo si ich nechajú zaslať na účet. Nedajú vám čas na rozmýšľanie a využijú STRES, ktorý v človeku vyvolajú. Takýmto spôsobom ich donútia vybrať úspory z banky alebo odovzdať doma uschované peniaze. Nezabudnú zdôrazniť, aby o tom nikomu nehovorili a neoznamovali to polícii. Sú veľmi vynaliezaví a majú svoje osvedčené metódy.

Tento náš príbeh skončil dobre. Čo všetko ste preto urobili a na čo si starší ľudia majú dávať pozor?
V tomto prípade policajti z obvodného oddelenia pani vypočuli, vykonali previerku v mieste jej bydliska, odviezli ju domov a poskytli jej pomoc. Podozrenie z pokusu podvodu ďalej preverujú policajti z kriminálnej polície. Odporúčame, aby boli ľudia opatrní, nenechali sa zastrašiť a oklamať. Radšej nech nekonajú sami a poradia sa s rodinou alebo dôvernými priateľmi. Najdôležitejšie je, aby si po skončení hovoru overili skutočnosti, ktoré im boli povedané, teda, kontaktovali svojich blízkych, či sú skutočne v nemocnici a podobne.

Týkajú sa tieto príbehy iba starších ľudí? Viem o jednom prípade v Skalici, kedy moju známu vo veku tridsať rokov kontaktovali cez internet a pod zámienkou pomoci ťažko chorým deťom si získali jej dôveru tak, že si zobrala dokonca pôžičku, ktorú teraz spláca.
V súčasnej dobe máme množstvo prípadov, ktoré sa odohrali na internete a v anonymnom prostredí sociálnych sietí. Veľmi časté sú podvody v súvislosti s nákupom tovaru, kde predávajúci podvodník od kupujúceho vyláka zálohu alebo celú platbu za mobil, alebo dokonca za auto, predávané za super cenu. Napokon však kupujúci nič dostane a podvodník je nedostupný. Zaznamenané máme čoraz častejšie aj prípady podvodov, ktoré sa začali priateľskou komunikáciou na facebooku. Obeťami sú najčastejšie ženy, ktoré podľahnú lichotivej komunikácii zo strany podvodníka. Ten sa predstavuje napríklad ako vojak, prípadne lekár americkej armády, pôsobiaci v Iraku. Po krátkej facebookovej známosti požiada svoju obeť, či si na jej domácu adresu môže poslať balík peňazí (napríklad milión USD). A obeť súhlasí. Následne sa obeti ozve zahraničná prepravná spoločnosť, ktorá potvrdí, že balík existuje a ide ho doručiť, avšak za doručenie žiada zaslať poplatok v tisícoch eur. Potom sa ozve ešte zahraničný colný alebo daňový úrad, ktorý balík zadržal a opäť treba zaplatiť tisíce eur za jeho vyclenie. Neznámy facebookový podvodník svoju obeť požiada, aby poplatky zaplatila a príslušnú sumu si po doručení balíka zobrala. Obete takto prídu o tisíce eur za neexistujúci balík peňazí od imaginárneho priateľa z facebooku. A to z dôvodu, že nedodržia ani elementárnu opatrnosť vo svojom konaní. V týchto prípadoch je takmer nemožné zistiť identitu podvodníka a získať peniaze späť, keďže poplatky za doručenie balíka idú na účty v tzv. tretích krajinách, s ktorými nemáme dohodu o spolupráci v trestnej oblasti. Ďalšiu kategóriu tvoria podvody, alebo skôr nátlak na používateľov internetu a sociálnych sietí, tým, že im príde správa, že obsah ich počítača bol hacknutý, že si pozerali stránky s nevhodným obsahom, detskou pornografiou a podobne. Preto musia zaplatiť určitú sumu (často aj v bitcoinoch), inak bude obsah ich počítača zverejnený. Na takéto správy je najlepšie vôbec nereagovať.

Mohli by ste zhrnúť na záver vaše odporúčania?
Buďte stále opatrní. V komunikácii verte iba ľuďom, ktorých identitu poznáte a máte ju overenú. Neposielajte osobné údaje, intímne fotky alebo peniaze bez dôkladnej úvahy a presvedčení sa komu a prečo vlastne idú. Pred nástrahami facebookovej komunikácie treba varovať aj svoje deti. Pri najmenšej pochybnosti sa radšej obráťte na najbližší útvar policajného zboru, alebo volajte na policajnú linku 158.

Želmíra Macháčková