Zažili sme pjet vojnovích rokú, bombardováňí, vojákú ve mjesťe, aj v domoch, ale sme sa dožili osloboďeňá a konca druhej svjetovej vojni. Dospjelí mjeli inačí starosťi a mi také. Hrávali sme sa na ulicách, na Kalvarce, choďili sme sa kúpat na Splávek, na Baťák a na Moravu. Postupňe sme bili aj „organizovaňí“ a vedeňí k nečemu užitečňímu. A o tem scu neco poviprávjat.
Na evangelíckej fári sa obnovil život skautú. Skauting mjel ve Skalici tradícije, ale za Slovenského štátu nefungoval. Pán farár dr. Ďurovič mjel velice šikovních sinú, z kerích virostli múdrí a uznávaňí odborňíci ve svojém fochu. Títo chlapci védli odďíl skautú. Starší bili junáci a malí sme bili vĺčata. Nás védel Akela – Avo Ďurovič. Velice rád sem tam choďil, lebo sme sa učili odvaze, zodpovjednosťi, družnosťi, jak prežit f príroďe, rozďelat oheň, jak sa orijentovat podlé hvjezd, slunka, potokú a naučit sa dúvjerovat svojim silám. Bil sem pišní na to, že možu nosit skautskí šátek. Junáci mjeli stejnokroj a pjekné klobúki. Ze súhlasem roďičú sme absolvovali nočňí túru do hája pri Skalici, na Kopečňicu. Tam pri malej búdce sme sa trochu občerstvili, bili sme ráďi, že aj potmje sme tam trefili a išli sme dom. Dodnes si prectavuju rúzné sťíny a zvuki, keré sme viďeli a čuli.
Jeden rok, uš nevím presňe kerí, sa chistal skautskí tábor tuším na deset dňí na Havraňe. Z desek sa pozbijali podsadi stanú, do kerích sa nazbíralo na mísťe lísťí alebo seno a navrch sa pripevňili celtové stani. Tenkrát ešte nebili stani jak fčíl.
Ťelovíchovňí organizácija Sokol postupňe zaňikla a mi uš sme choďili do ŠŠD – športovej školi dorostu. Cvičili sme f sokolovňi pod vedeňím cvičitelú, bívalích sokolú. Teťička Bílíčka, kerá bili domovňíčkú, dbali na to, abi sme nerobili neporádek, abi sme nenossili do šatňe blato a dávali pozór, abi sa nám ňic nestalo, než dojdú cvičitelé.
Vječšinú chalaňi sme choďili do DOSLET-u, co bil Dorast slovenského letectva. Na prvňím poschoďí sokolovňe sme mjeli klubovňu a ďilňu zároveň. Lepili a stavjali sme modele letadel, vjetroňú, šarkanú. Ti starší a zručňejší stavjali aj motorové letadla. Po hoďinách práce sme višli na lúki viskúšat, jak nám to bude létat a neráz sa nám stalo, že prvňí let skončil katastrofálňe – letadélko havarovalo, rozbilo sa a začali sme odznova.
F roku 1950 sme bili pioníri. Bilo to pro nás nové a ňic inší nebilo. Nekerí chalaňi choďili miništrovat a druhí sa vjenovali inším záujmom. Pionírská organizácija bila pri školách, vzňikli pionírské domi, v ňich krúžki a tam sa ďecka hrávali a učili socijalisticki žit. Jezďilo sa do pionírskích táború. Fabriki, mjesta vibudovali chatkové, stanové tábore, keré už dneskaj nejsú, lebo prestali bit zajímavé a pripomínali prošlú dobu.
Možu ale povidat, že aj ket sme bili vojnové ďecka, mjeli sme pjekné ďectvo. Žili sme skromňejší, cťili sme si roďičú, starších luďí, učitelú a ťešili sme sa ze fšeckého, co nám život dal.
Anton Dinka st.