Kam teda s odpadom v Skalici?

Zdroj: FB

Komunálny odpad mesta Skalica končí na skládke v Mokrom Háji. Všetci vieme, že ide o neekologické spracovanie odpadu a v roku 2035 musí podľa nariadení Európskej komisie skončiť. V prvom rade skládka komunálneho odpadu v Mokrom Háji bude funkčná ešte nasledujúcich 10 až 12 rokov, čo dáva priestor na ZODPOVEDNÚ VOĽBU VHODNEJ LOKALITY a najvhodnejšej technológie. Pripomíname, že problém, ktorý dnes riešime a je dôležitý, je UMIESTNENIE zariadenia na likvidáciu komunálneho odpadu. Teda: Nie čo, ale kde. Samozrejme aj po nájdení vhodného umiestnenia inde ako pri Baťovom kanále, otázka voľby technológií vzápätí príde, avšak až druhá v poradí.

ZÁMER MESTA

Je potešiteľné, že napriek ešte relatívne dlhodobej možnosti ukladať odpad na skládke v Mokrom Háji, rieši vedenie mesta následné spracovanie komunálneho odpadu s predstihom. Zámer Mesta vybudovať CEZKO, respektíve poskytnúť pre tento zámer investorovi priestor, argumentuje faktom, že pri odvážaní odpadu na likvidáciu do Bratislavy, by doprava cenu likvidácie ďalej predražila. Treba však jasne povedať, že cena spaľovania (cca 135 eur/tona) je oproti skládkovaniu (cca 65 eur/tona) približne dvojnásobná, či sa bude odpad spaľovať v Bratislave alebo Skalici. Pritom cena dopravy do Bratislavy predstavuje maximálne 8 eur/tona. Ostáva na zváženie, či za cenu 8 eur za tonu mať Centrum na likvidáciu odpadu pri našich domoch a v rekreačnej zóne.

LEN JEDNO RIEŠENIE

Na komisiách mesta zazneli rôzne otázky k iným riešeniam, no zostali nezodpovedané. Ako jediná možnosť bol výber lokality pri Baťovom kanále. Ten bol v auguste 2024 vložený do návrhu Územného plánu a to po termíne na uplatnenie požiadaviek do ÚPN (čo mesto, samozrejme, môže, ale deje sa to len výnimočne). Na stavebnej komisii 20. 8. 2024 bol tento bod doplnený do materiálov hodinu pred zasadaním – takto bol tento významný bod banalizovaný a nevykomunikovaný. A lokalita bola doplnená do návrhu zmien ÚPN na schválenie do zastupiteľstva konaného 18. 9. 2024.

ZAMLŽUJÚCE ZASTUPITEĽSTVO

Na zastupiteľstve síce padali k téme otázky od občanov a poslancov, no neboli vedením mesta a primátorkou uspokojivo zodpovedané (viď QR kód – 3 videa). Celá táto časť MSZ sa niesla prinajmenšom v zmätočnom duchu. Vzhľadom na to, že plán obsahoval približne 50 zmien a schvaľoval sa celý naraz, poslanci v dobrej viere potreby riešenia problému s odpadmi schválili do návrhu Územného plánu lokalitu pri Baťovom kanále – avšak bez akýchkoľvek regulatív a obmedzení pre budúcich investorov. Možno by bolo vhodné obmedziť investora na spracovanie množstva komunálneho odpadu maximálne pre skalický okres, ktorý ho produkuje cca 5000 ton ročne. A to je iba jeden z príkladov.

Otázky občana
Otázky poslanca
Odpoveď primátorky

NECHÝBA NIEČO V RIEŠENÍ?

Neriešené zostalo i zaťaženie „obchvatu“, ktorý čaká zvýšené zaťaženie tým, že po dostavaní diaľnice v ČR bude, v dôsledku zatvorenia mostu do Hodonína pre nákladnú dopravu, všetka nákladná doprava prúdiť do ČR práve cez skalický „obchvat“. A takto by sme mohli pokračovať. O tak dôležitom probléme, ako je riešenie likvidácie komunálneho odpadu, je občanov potrebné informovať. Navyše, ak na miesto mnohých riešení je iba jedno. Vzhľadom na otázky na zastupiteľstve sa javí, že dostatočne informovaní sa necítili ani niektorí poslanci. Nepadla predovšetkým tá hlavná otázka smerom k občanom: Súhlasíte s ďalšou novou priemyselnou zónou práve na Baťovom kanále?

ZÁMER INVESTORA

Keďže je jasné, že mesto takýto projekt financovať nebude, padali na zastupiteľstve otázky na investora zámeru. Primátorka odpovedala, že o žiadnom nevie, že treba najprv pripraviť lokalitu a dajaký sa zjaví. A zjavil sa. Ani to netrvalo dlho, zhruba o dva mesiace. V tejto súvislosti je prekvapujúca informácia, ktorú investor uverejnil vo svojich Zelených novinkách, oslovujúcich priamo občanov Skalice. Citujeme: „Výber lokality neprebiehal dni, ani týždne. Strávili sme niekoľko mesiacov, počas ktorých sme veľmi poctivo zvažovali niekoľko kritérií… Na základe týchto kritérií sme následne vybrali zvolenú lokalitu. V nami preferovanom variante č. 1 je vzdialenosť od najbližších domov v Skalici viac ako 1,1 kilometra.“

Z toho vyplýva, že Mesto už pripravovalo pozemok pre konkrétneho investora, nie pre niekoho, kto sa zjaví. Rovnako pri vzdialenosti neberie zámer do úvahy plánovanú budúcu výstavbu rodinných domov na Krivých Kútoch smerom k tejto lokalite, ktorá je rozhodne bližšie ako 1,1 km, iba o niekoľko sto metrov. Aj minister odporúča budovať spracovanie odpadu mimo obydlí a v jestvujúcich priemyselných zónach.

KAM MIERI INVESTOR?

GGES, a. s., bola založená v máji 2024. Zámer spoločnosti vybudovať Centrum ekologického hospodárstva je určite dobrou myšlienkou. Nezabudnime však, že legitímnym cieľom investora je, prirodzene, zisk. Podľa kapacity jeho projektu sa predpokladaný zisk odvíja od spaľovania 135 tisíc ton KO ročne! To je zhruba množstvo z celého Trnavského kraja. A sme znova u regulatívov. Teda, vlastne nie sme, lebo žiadne neexistujú.

PREČO SI INVESTOR VYBRAL SKALICU?

Produkcia komunálneho odpadu v okrese Skalica je zhruba 5 tisíc ton ročne. Avšak súčasťou zámeru investora je spaľovňa s kapacitou 135 tisíc ton ročne, čo je zhruba objem produkovaného odpadu v Trnavskom kraji. Do Skalice by sa excentricky zvážal z územia troch krajov.

Mapa troch krajov a extrentrické umiestnenie CEH v Skalici

Minister plánuje na Slovensku maximálne 3 až 4 spaľovne. Pri existujúcich spaľovniach v Bratislave a Košiciach však tretia spaľovňa v Skalici nemá z logistického hľadiska (a tým aj zaťaženia dopravy) logiku.

Mapa exitujúcich ZEVO v Bratislave a Košiciach a plánovaného v Skalici

Toto všetko sú ďalšie dôvody netvoriť
novú priemyselnú zónu pri Baťovom kanále
a vyňať túto plochu z návrhu ÚP.