Spracovanie odpadov pri Baťáku?!

Zámer vyčleniť priestor na spracovanie a likvidáciu odpadu na pozemku v susedstve Baťovho kanála a štátnej hranice s ČR rozdelil Skaličanov na dva tábory – v jednom PROTI sú občania a niekoľko poslancov, v druhom ZA je vedenie mesta, investor a v tejto chvíli väčšina poslancov. Oddeľujú ich argumenty, ktoré uprednostňujú. Z toho vyplýva i zavádzajúca snaha tábora ZA otočiť problém tak, že obyvatelia sú proti ekologickému riešeniu odpadového hospodárstva. Nie je to pravda! V tomto momente totiž nie je hlavnou témou spôsob spracovania odpadu, ale hlavne

DÔLEŽITÉ JE MIESTO KDE MÁ BYŤ

Nechceme pri Baťáku novú priemyselnú zónu!
Chceme zachovať Baťák pre ľudí ako turistickú a oddychovú zónu!

Mimoriadne vydanie Skalického Obzoru poskytuje informácie, ktoré Mesto ani investor nezverejňujú. Prinášame obraz korektne, bez zavádzania či klamstiev a bez zákulisných úmyslov. Žijeme tu všetci rovnako a našou snahou je ochrániť naše prostredie pred devastujúcimi rozhodnutiami, ktoré už nebude možné zobrať späť.

POZVÁNKA NA ZASTUPITEĽSTVO

Dňa 28. 3. 2025 bol pani primátorke a poslancom mesta Skalica doručený Otvorený list občanov s požiadavkou na zvolanie mimoriadneho mestského zastupiteľstva s jediným bodom –
bod programu: Úprava Návrhu zadávacích podkladov aktualizácie Územného plánu mesta Skalica pre Zmeny a doplnky č. 7 ÚPN mesta Skalica – vypustenie Centra spracovania odpadu.

Otvorený list bol podpísaný viac ako 2600 občanmi Skalice, no žiadosť ostala nevypočutá. S jeho myšlienkou sa pani primátorka nestotožnila a naopak súhlas vyjadrili 4-ria poslanci. Avšak na zvolanie mimoriadneho zastupiteľstva bol potrebný súhlas 7-mich poslancov. Primátorka sa v médiach vyjadrila v zmysle, že mimoriadne aprílové zastupiteľstvo nie je potrebné, nakoľko v máji bude riadne zastupiteľstvo. Z toho odvolania logicky vyplýva, že súčasťou jeho programu bude aj obsah spomínaného Otvoreného listu. V čase úzavierky tohoto časopisu Program májového zastupiteľstva nie je ešte zverejnený, a môže sa stať, že očakávaný bod v programe nebude.

Požiadavka občanov zaradiť tento bod na zastupteľstvo má však podporu časti poslancov. Jeden z nich, pán Martin Kojš, bude na májovom zastupiteľstve navrhovať požiadavku občanov z Otvoreného listu doplniť ako bod do Programu zastupiteľstva. Zároveň bude navrhovať, aby sa bod programu Diskusia presunul na úvod zastupiteľstva, s ohľadom na to, aby občania nemuseli čakať až na jeho koniec.

Proces zasadania má svoju postupnosť:

1. Otvorenie, určenie zapisovateľa
2. Schválenie návrhu programu MsZ poslancami
3. Návrhy na zmeny programu (doplnenie bodov programu)
Dva návrhy na doplnenie bodov predloží za občanov poslanec Martin Kojš za podpory poslancovV. Buc, Š. Mišu a A. Hertla.
Na schválenie návrhu je potrebná väčšina hlasov prítomých poslancov.
. . .
16. Zmena rozpočtu s návrhom na navýšenie výdavkov v sume 20.000 eur na referendum
. . .
44. Diskusia (pokiaľ nebude presunutá na začiatok zastupiteľstva)

Príďte vyjadriť podporu oboch návrhov do Programu výrazným potleskom!
Podporte slušne potleskom aj občanov – rečníkov a poslancov, ktorí presadzujú naše záujmy ochrániť prostredie pri Baťovom kanále pre všetkých občanov a požiadavku vyňať CEZKO (Centrum ekologického zhodnocovania komunálneho odpadu) / CEH (Centrum ekologického hospodárstva) z územného plánu Skalice.
Príďte sledovať hlasovanie poslancov k týmto témam!


Upozorňujeme na ďalší avízovaný bod programu: Schválenie zmeny rozpočtu v súvislosti s financovaním referenda o spracovávaní komunálneho odpadu na území Skalice vo výške 20 tisíc eur.

Mestský úrad Skalica, zdroj FB

Príďte si vypocuť diskusiu k tomuto bodu, názory pre a proti. Príďte sledovať hlasovanie poslancov.
Viac o referende čítajte na strane 14 alebo v článku TU.


Podľa § 13 ods. 4 písm. a) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, primátor zvoláva a vedie zasadnutia mestského zastupiteľstva, čo v praxi zahŕňa aj zabezpečenie primeraných technických a priestorových podmienok.

Rokovania mestského zastupiteľstva sú zo zákona verejné.

Ak nie je verejnosti umožnené reálne sa zúčastniť, počuť alebo rozumieť priebehu rokovania, môže byť týmto spôsobom narušený jeho verejný charakter.

NERIEŠIME ČO, ALE KDE!

Nie je možné riešiť problém spracovania odpadu na úkor zhoršenia kvality života obyvateľov. Prostredie, ktoré nás obklopuje a ktoré sa nás priamo dotýka má nedoceniteľný vplyv na fyzické i duševné zdravie všetkých. Pri civilizačnom obsadzovaní krajiny je jeho zachovanie prvoradým cieľom pri hľadaní riešení dôsledkov našej činnosti. Je nevyhnutné chrániť prírodné, historické a kultúrne odkazy minulosti, ale mať na mysli i budúcnosť, ktorú odovzdávame generáciám, prichádzajúcim po nás. V prvom rade však dnes tu žijeme MY a máme právo nežiť horšie ako aj povinnosť zabrániť konaniu, ktoré by ohrozovalo náš spôsob života.

MINISTER ODKAZUJE PRIMÁTORKE

Pani primátorka sa v médiách niekoľkokrát vyslovila v tom zmysle, že bude čakať na výsledky posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) zo strany Ministerstva životného prostredia SR. Jasne to však pomenoval Mgr. Ing. Tomáš Taraba, minister životného prostredia na tlačovke v apríli tohto roka: „Starostovia nech si dajú do poriadku územné plány. Ak majú raz mestá v územných plánoch, že môžu mať spaľovne, tak nech nechodia potom na ministerstvo životného prostredia poukazovať, že niekto nám tu chce postaviť spaľovňu. Nech si dajú do poriadku územné plány. Len sú domotaní kadejakými developermi, investormi, kamarátmi lokálnymi a potom, aby to nebolo na nich, ukazujú na ministerstvo.

Zdroj: youtube
PREČO ČAKÁME NA VÝSLEDKY EIA?

Náš názor a požiadavka sú jednoduché a priamo vôbec nesúvisia s posudzovaním vplyvu na životné prostredie. Neschovávajme sa za výsledky EIA ministerstva ŽP, nech sú akékoľvek. Tu sa pripravuje nevhodný priemyselný objekt na nesprávnom mieste.

Neželáme si pri Baťovom kanále
ďalšiu priemyselnú zónu!
Primátorka a poslanci,
rešpektujte voličov, ktorí vás volili!
ÚZEMNÝ PLÁN JE „BIBLIA“ MESTA

Práve územného plánu sa týka bod z Otvoreného listu občanov primátorke a poslancom zaslaný 28. 3. 2025, ktorý je pre budúcnosť celej jednej časti Skalice tak dôležitý – je treba vyňať Centrum ekologického zhodnocovania komunálneho odpadu (CEZKO) z návrhu územného plánu mesta Skalica, bez ohľadu na to aká technológia na spracovanie odpadu by tu mala stáť. Súčasne v tejto súvislosti a v záujme budúcich korektných riešení navrhujeme zastaviť na dotknutom pozemku prekvalifikovanie pôdy z ornej na plochu určenú pre priemyselnú výrobu. Získa sa tak priestor a čas na hľadanie vhodnej lokality mimo obývaných častí, v existujúcej priemyselnej zóne tak ako odporúča minister Taraba.

video ministra
Pozrite si čas: 9:28
… Starostovia nech si dajú do poriadku územné plány…
NENECHAJME SA PRIPRAVIŤ O SLOVO

Zanesením CEZKO do územného plánu Skalice by bolo rozhodnutie dané. O ostatnom, ako výbere investora, technológií a ďalších dôležitých krokov, by v budúcnosti rozhodovalo už len 19 poslancov. Občania by už nemali vplyv na ďalší vývoj a zostali by mimo hru.

Vizualizácia realizácie Centra ekologického zhodnocovania komunálneho odpadu (CEZKO) v plánovanej lokalite pri Baťovom kanále u štátnej hranice a v blízkosti obydlí Skalice a Sudoměřic.
CEZKO – PRIBLIŽNÉ VZDIALENOSTI

Navrhované Centrum sa nachádza približne:

■ 425 metrov od navrhovanej výstavby domov nad Krivými Kútami (podľa ÚPN)
■ 665 metrov od prvého domu v Sudoměřiciach
■ 750 metrov od prvého domu na Krivých Kútoch
■ 750 metrov od Výklopníku
■ 1,6 km od Prístavu v Skalici

Mapa lokality s uvedením vzdialenosti Centra od jednotlivých objektov
PREČO NIE PRI BAŤÁKU?

Pozemok, vyčlenený na CEZKO do návrhu územného plánu, je nevhodný svojou polohou i vplyvom.

  • Nachádza sa blízko rodinných domov v Skalici i Sudoměřiciach
  • Zámer by založil ďalšiu, novú priemyselnú zónu v Skalici
  • Je v blízkom susedstve rekreačnej oblasti a prístavu Skalica
  • Nerešpektuje plánovanú výstavbu novej rekreačnej zóny pri skalickom prístave; projekt schválený na MŽP SR zahŕňa vybudovanie reštaurácie, kempu pre karavany, detského ihriska a ihriska pre dospelých
  • Je v blízkom susedstve pamiatky Baťov kanál, ktorá slúži rekreačnej plavbe na loďkách a ČR investovala do novej plavebnej komory milióny korún na prepojenie s riekou Moravou v Hodoníne
  • Je v blízkom v susedstve pamiatky Výklopník Sudoměřice
  • V otvorenej krajine by sa PRIEMYSELNÁ STAVBA stala dominantou v prírodnej a oddychovej zóne, po vybudovaní objektu by sa zmenil charakter celej lokality
  • Projekt by vysoko zaťažil dopravu na „obchvate“
  • Nadmerným zaťažením dopravy na „obchvate“ by sa neúmerne znížilo riziko dopravných nehôd
  • Odvoláva sa na blízkosť železnice, po ktorej však doprava odpadu nie je možná, pretože trať nie je elektrifikovaná
  • Realizácia stavby naruší dobré cezhraničné vzťahy
  • Prítomnosť CEZKO bude mať za následok pokles hodnoty nehnuteľností
  • Hrozí riziko havárií, bežne sú požiare, zamorujúce okolie
Vizualizácia realizácie Centra ekologického zhodnocovania komunálneho odpadu (CEZKO) v plánovanej lokalite pri Baťovom kanále u štátnej hranice a v blízkosti obydlí Skalice a Sudoměřic.