Fazolári

Isťe ste čuli a zažili, že vám nekdo rekel, že ste „fazolár“. Skaličan toto osloveňí nese hrdo. A to aj ftedy, ket nám to rekne holíckí cibulár, lebo fazolári sme.

Jak toto pomenovaňí vzešlo, to presňe nevíme, ale asi proto, že sa na skalicku pjestovalo hodňe fazole a máme rádi tradičňí fazolové ídla – fazolnicu-poléfku a šumajstr, teda fazolovú kašu s cibulkú. Ríká sa, že v každej porádnej katolíckej rodiňe ve Skalici bila v pátek fazolnica. Mi vám ponúkneme pravú fazolňicu, jakú varili starenka Milana Veselého.

FAZOLŇICA

Co sa mosí do ňí dat? Fazol, mrkva, petržalé, celér, trochu sádla, hladká múka, voda, súl, mleté černé koreňí. Na krajance: polohrubá múka, voda, vajce, súl. Prvňí uvaríme fazol. Abi sme predešli nafukovaňú, tak fazol dvakrát prevaríme ve voďe asi pjet minut a zlejeme. Varíme potom ešte ráz v osolenej voďe do mjaka.

Abi nám fazol skúr zmjakla, možeme ju pret vareňím večér namočit, alebo fčíl je možnosť varit v tlakovém hrnci. Pridáme na malé kolečka nakrájanú mrkvu a ostatní grincajch (zeleni) a možeme dat aj bobkoví list.

Z hladkej múki usmažíme na sádli zásmažku. Zalejeme vívarem z fazolí, podlá potrebi pridáme vodi, roztlačení česnek, celú cibulu, koreňí, prisolíme. Ket bude vívar hotoví, vmíšáme do ňeho uvarenú fazol a je! Na krajance zamíšáme polohrubú múku z vodú, jedno vajce a súl. Polotuhé těsto, keré nelepí, rozváláme na hrúbku asi tri milimetre. Nakrájeme na páse tak štiri centimetre široké a krájáme na krajance tak asi púl centimetre.

Uvaríme v osolenej voďe, pridáme trochu oleja, abi sa nelepili. Ked krajance viplovú navrch, tak ich ocedíme, prelejeme studenú vodú, omastíme sádlem alebo olejem a sú hotové. Podáváme v misce krájance zalété vrelú poléfkú. Poléfka mosí bit na misce taká hustá, že v ňí ostane užička stát!

ŠUMAJSTR

Fazol, krúpki (može bit místo krúpkú ríža) – tak púl na púl, voda, súl, sádlo oškvarki, cibulka V trochu vodi fazol a krúpki za stálého míšaňá varíme, pridáváme podlá potrebi vodu, až do tej dobi, než dostaneme kašu. Može sa aj tak, že sa varí zvlášť fazol a krúpki, nemosí sa tolik míšat. Potom sa fšecko zmíšá dohromadi a kaša sa dosolí. Kaša sa podává na talérkoch a na vrch dáme pokrájané, zehríté oškvarki alebo do červena usmaženú cibulu. Dobrá príloha je chléb a kiselí oharek.