Je Skalica najzdravšie mesto?

Baťov kanál. Foto: Želmíra Macháčková

V Skalici chodia ľudia k lekárovi málo. Dokonca najmenej z celého Slovenska. Tvrdia to štatistiky zdravotnej poisťovne Union, ktoré prebehli médiami ešte začiatkom leta. Tak sme sa pozreli, čo je na tom pravdy.

Ak sa optimistického Skaličana spýtate, prečo sa tu málo chodí k lekárovi, odpovie vám, že je to kvôli dobrému vínku a zdravej prírode. Ak sa spýtate toho pesimistického, tak vám začne hovoriť o nedôvere v lekárov. V každom prípade, Skalica má všetky atribúty na to, aby najzdravším mestom nielen bola, ale aj zostala.

ČO JE ZDRAVÉ MESTO?

Ak sa pozrieme do zahraničia, tak existuje niekoľko kritérií, ktorými sa posudzuje, či dané mesto má alebo nemá predpoklady byť zdravým mestom. Nie je to len frekvencia, s akou sa miestni liečia u lekára.

Skalická nemocnica. Foto: Eduard Timko

Svetová zdravotnícka organizácia hovorí o zdravom meste, ak sú splnené štyri kritériá – zdravé, podporujúce okolie, dobrá kvalita života, základná hygiena a prístup k zdravotnej starostlivosti. Začnime od konca. Výhodou Skalice oproti mnohým iným mestám je prítomnosť nemocnice. Jej história siaha už do roku 1941, a hoci sa v Skalici pri vínku často riešia jej neduhy, faktom je, že prítomnosť nemocnice v meste je veľkým plusom. Keď sa Skalický Obzor spýtal na názor človeka, ktorý sa do mesta nedávno prisťahoval, pochválil, že dostal všetko, čo potreboval – štandardnú bežnú starostlivosť – a bol spokojný. Spýtali sme sa preto aj riaditeľky nemocnice, čo si myslí o prieskume, podľa ktorého Skaličania chodia k lekárovi najmenej z celého Slovenska. „Nezdá sa mi, že by sme v ambulanciách a na lôžkach mali menej ľudí ako inde. Priemerne je prezentované, že občan SR navštívi lekára za rok cca 12-krát. Ak v Skalici ľudia chodia menej k lekárovi, predpokladám, že sa viac o seba starajú sami – a predchádzajú tak komplikáciám. A to je dobre. Lebo či chceme alebo nie, sami najlepšie vieme, čo sme zanedbali a čo potrebujeme. Tým, že v Skalici máme nemocnicu, máme možnosť riešiť problémy včas. Udržiavanie kondície je vecou každého z nás. A že si Skaličania chcú udržať kondíciu, aby mohli požívať radosti zo života čo najdlhšie, to je super,“ hovorí Renáta Kormanová, výkonná riaditeľka Fakultnej nemocnice s poliklinikou Skalica, a. s.

LIEČBA PODOMÁCKY

Skaličania spytovaní v ankete často spomínali, že je miestnou zvyklosťou liečiť sa doma. Ako sa na to pozerá riaditeľka nemocnice?

„Snaha liečiť sa najprv doma je nám odovzdaná od našich predkov a je správna. Lekára by sme mali kontaktovať, až keď si nevieme rady. Dnes však mám pocit, že zodpovednosť za vlastné zdravie a aj liečbu už ľudia radšej posunú na zdravotníka. Zodpovedný nech je niekto druhý. Tu hovorím práve o tom, že povedomie verejnosti sa mení. Naši rodičia a ich rodičia si ešte pamätajú, keď sa lekárovi platilo priamo, a veľmi porozmýšľali, kedy k nemu pôjdu. Dnes ľudia k lekárovi idú hneď, veď v práci je na to paragraf, zdravotníctvo je platené z našich daní a lekár je ich povinný ošetriť. A ešte je to zadarmo – tak prečo nie?“

Riaditeľka Skalickej nemocnice však spomenie aj zdravý trend, ktorý vypozorovala v ostatných rokoch.

„Skaličania sa dobre udržujú a hlavne sú rozvážni a starostliví o svoje zdravie. Myslím, že generácia dnešných dôchodcov bola vedená k prehnanej dôvere v lieky. Ich deti a vnuci – miléniová generácia po tridsiatke – sa dnes vracajú k prírode a uvedomujú si následky prechemizácie organizmu. Začínajú sa obnovovať tradície a spôsoby našich starých mám. Myslím tým naozaj zvyšujúci sa záujem o alternatívnu liečbu a silu prírody. Viete, dnes sa stále rýchlejšie zdokonaľuje diagnostika a vlastne každý človek má nejakú nedokonalosť. Už sa vraví, že zdravý je len ten, čo ešte nenavštívil lekára. Niečo na tom bude. A zase ide hlavne o nás samých – ako sa postavíme k vlastnému životu, hodnotám, zodpovednosti a radosti zo života. Skaličania majú okolo seba krásnu prírodu, môžu si dopestovať zdravšie potraviny, môžu relaxovať a udržiavať sa v dobrej kondícii. To je naše bohatstvo.“

Baťov kanál. Foto: Želmíra Macháčková

Ak sa zaujímame o tému, či sú Skaličania skutočne zdravší ako zvyšok Slovenska, nedá sa obísť lekárne. Daniela Čavojská je majiteľka lekárne Srdiečko v Skalici. Na začiatok načrie do štatistík, ktoré sú zhodné so zvyškom Slovenska. Skaličania tiež najviac kupujú lieky proti bolesti.

„Čo sa týka voľnopredajných liekov, v popredí sú lieky na liečbu akútnych ochorení sprevádzaných teplotou a lieky na liečbu bolesti. Každodenná skúsenosť a prax nám jednoznačne hovorí, že najčastejšie predávané sú prípravky s obsahom paracetamolu a ibuprofenu (Paralen, Ibalgin). Následne sú to nosové aerodisperzie na uvoľnenie nosa. V posledných rokoch sme zaznamenali zvýšenú spotrebu probiotík.“

Hoci podľa Daniely Čavojskej si Skaličania počas chrípkovej sezóny pýtajú najčastejšie chemickú liečbu, vypozorovala aj prírodný trend, o ktorom hovorila tiež riaditeľka nemocnice: „Dobrá správa je, že ľudia sa už pýtajú aj na alternatívne spôsoby liečby, napríklad éterické oleje. Taktiež kupujú domáci med vyprodukovaný z regionálnych včelstiev.“

AJ PRÍRODA ZAVÁŽI

A sme znovu pri prírode. Okolie mesta je podľa viacerých urbanistických kritérií základom pre to, aby sa v meste žilo dobre. Skalica má k dispozícii nielen okolitú prírodu Záhoria, ale aj vinohrady, ktorých história siaha do 15. storočia. Hoci sa teraz pri spomienke na vínko mnohí pousmejú, zdravá príroda a pohyb v nej so zdravím úzko súvisia. Môžeme si pomôcť aj výskumom vedcov z Geologického ústavu Dionýza Štúra spred šiestich rokov. Vedci tri roky skúmali tridsať zdravotných indikátorov v jednotlivých okresoch Slovenska, na základe ktorých zostavili mapu zdravia jednotlivých okresov. No a Skalica patrí k tým okresom, kde sa žije najzdravšie.

Skalické vinohrady. Foto: Eduard Timko

Všeobecne je podľa tejto mapy sever Slovenska na tom lepšie ako juh. Ak od prírodných faktorov prejdeme k tým spoločenským, Skalica má tiež body naviac. Zoberme si napríklad takú nezamestnanosť. Skalica patrí medzi okresy na Slovensku, kde nie je problém nájsť si prácu. Mať prácu znamená mať nielen peniaze, ale najmä mať v živote aspoň akú-takú istotu. A to sa pozitívne prejavuje na psychike, a tým aj na zdraví. Imunitný systém, ktorý nie je vystavený stresu, sa lepšie bráni infekcii. A stres z toho, že musíte ísť do práce, je vždy menší ako ten, keď žiadnu prácu nemáte.

Pomôžme si skúsenosťou Svetovej zdravotníckej organizácie. Na jej webe, ktorý sa venuje zdravým mestám, sa píše: „Byť zdravým mestom neznamená len spoliehať sa na zdravotnú infraštruktúru, ale skôr na zdokonaľovanie mestského prostredia a spolupráce v politickej, ekonomickej a sociálnej oblasti. Práve v sociálnej oblasti má Skalica svoj priestor zdokonaliť vzájomnú spoluprácu, veď história hrá v jej prospech. Pre Sustainable City News (Novinky z trvalo udržateľných miest) autor Eric Miller spomína, že jedným z atribútov zdravého mesta sú aj predpoklady na pohyb ľudí z mesta a do mesta. To prospieva nielen obchodu, ale aj novým ideám, ktorými mesto žije. Aj tu má Skalica body naviac. Územie popri Morave bolo dôležitou komunikačnou osou, sprostredkujúcou spojenie medzi severnou a južnou Európou už od praveku. Táto diaľková cesta, známa ako Jantárová cesta, tvorila kultúrny most medzi Jadranom a Pobaltím, a najmä od doby bronzovej pri široko rozvetvenom pravekom obchode mala v strednej Európe veľký význam. Kritériá pre zdravé mesto by tak naozaj mali byť splnené. Zostáva už len doladiť tú spoluprácu v spoločenskej oblasti.

Baťov kanál. Foto: Želmíra Macháčková

 

ANKETA

Položili sme Skaličanom nasledovné otázky: Prečo podľa vás chodia Skaličania menej k lekárovi v porovnaní so zvyškom Slovenska? A potom: Je podľa vás možné, že sú Skaličania zdravší ako zvyšok Slovenska? Prečo? Tu sú odpovede: 1. Lebo radšej chodia do vinohradov. 2. Áno, potvrdzujú sa tým blahodarné účinky Skalickej frankovky.

1. Radšej si dajú pohárik, ako idú k doktorovi. 2. Áno, sú.

1. Nemyslím si, že Skaličania chodia menej k lekárovi ako zvyšok Slovenska. A keď áno, tak asi preto, že sú u lekárov vysoké poplatky a nie každý si to môže dovoliť, a preto sa možno liečia svojpomocne... 2. Možné to je, že sú zdravší, ale nemyslím si, že to tak je, lebo každý človek má nejakú chorobu, či už menšiu alebo väčšiu, či je Skaličan alebo Košičan.

1. Nemyslím si, že chodia menej lekárovi ako inde na Slovensku. Možno je to tým, že sa viacej liečia svojpomocne alebo navštevujú iné nemocnice mimo Skalicu. 2. Nemyslím si, že v Skalici sú zdravší, ak áno iba o trochu. Skorej si myslím, že neutekajú lekárovi hneď s malými drobnosťami. Pracujúci ľudia nemajú čas vysedávať a vyčkávať u lekárov.