Milí Skaličané, prítelé, milí cezpolňí a ostatňí svjete! Stalo sa, že druhú októbrovú sobotu sa uďíla v malackém kiňe už 2. medzinárodňí konferencija o Mackovi. Možná si mislíte, že vás sa to netíká, ale eňí to pravda.
V dotičnej pjesňičce sa spívá, že menovaní Macek išel do Malacek mlácit šošovičku. Z teho dokážeme videdukovat do, kam a proč išel, ale nevíme odkál. A teda jedna z odpovjedzí može bit aj: ze Skalice.
TRADÍCIA HNED NAPODRUHÉ
Nerádzi bi sme, abi ste ostali za hradbama odrezaňí od svjeta a neinformovaňí, a tak si dovolujem predestrít stručnú správu z prúbjehu konferencije a tam, de to bude dúležité, aj koferencije prvňí.
Na samém začátku bili zdravice od našého primátora, pána Říhu, a od richtára Záhorákú v Braťislavje, kerím je profesor dochtor Toni Gúth z Levárek. Velice sme si to považovali. Príhovore a zdravice sú samé o sebje tak pjekné, optimistické a srdečné, že uvažujeme nad tým, že jeden ročník konferencije bi sme mohli spravit enem ze zdravic a zahajovacích príhovorú.
S poťešeňím sme s prezidentem konferencije Marcinem Macejkú (uznajte, mohel bi sa náš prezident volat lepší?) konštatovali, že naša konferencija dosáhla už v druhém ročňíku velikí vjehlas v širokém svjece. Dokazuje to aj samotní fakt, že oproci minulému ročníku nám odmítli účast daleko víznamňejší osobnosci, medzi keríma bi sme mohli menovat kopec celebrit. Dokonca vúbec nereagovalo hodňe nositelú velice slávních men. Ale – dost už samochvále, podme k samotňí událosci.
MACEK – OSOBNOST NAŠÍCH ĎEJIN
Hned na začátku, v prvňím ročňíku sme si nakládli fundamentálňí otázki, na keré sme spolem s váženíma prednášajúcíma nenašli uspokojivé odpovjedzi. Oproci temu úlohú druhého ročňíka bilo rekapitulovat, zhŕňat, trídzit, objasňovat, vitičovat, klást a hodnocit.
A skutečňe sme sa k temu šeckému dostali. Jak sem v úvodze naznačil, je pár faktú, keré sú z pjesňički jasné, ale o to záhadňejší pro nás bilo (a je), do vlastňe Macek bil, odkál a koho. K posledňí otázce na visvjetlenú treba povidat, že aňi genderový rozbor textu nedokázal, že cez to šecko, jak sa k ňemu jeho žena chovala, na ňu ruku nevztáhel. A to sa ona nezastavila aňi pred posmíváňím sa jeho zrakovému poscihnúcú, ked spívá ve chvíli, ked Macek hledá cepi: „hen Ťi visá na hambálku, vem si ich Ti slepí…“. Skúmali sa aj Mackové pracovňí náviki, kedže zapomjel cepi, ale husle né.
Dúležitú otázkú prvňí, druhej aj dalších pripravovaních konferencií je, kedi sa inkriminovaná udalost odehrála. Zatál sa vískumňí rola zmenšili na 800 rokú, s dúrazem tak na dve kila.
DE BI SME BILI BEZ MACKA?
Už na prvňí konferenciji sme sa kukli na Macka jak na kultúrňí fenomén, kerí vlastňí silú prerostel do svjetového šoubiznisu a názorňe sme si ukázali, do šecko sa na Mackovi priživil a zvézel. Seznam umjelcú je velice úctihodní. Pjesňičku nahráli a naspívali né enem Karel Gott, ale aj Hana Hegerová, Alexandrovci, Andrej Šeban, duo Ďuri & Stenly, Inekafe, Karpatskí pastieri, Kandráčovci, súbor D ́Accordi, Ostravský detský zbor, Senzus, Morhotronic, Chorus Cantoris Slovakia, Korn a Kaiser, Wargasound, kapela renesančnej muziki Corna musica a doví do ešťe. Je neodškríčitelné, že nech bilo jak scelo a de scelo, Macek bil pro kultúru, osvjetu a vztahi dicki prínosem. Tento trend pokračuje. Macek je pro svjet velice prítažliví a mi sa temu nebráňíme, enem bi bilo na časi pristúpit k debace o poplatkoch. Je to poklad a snad ňikdo nemože namítat k temu, že je treba ho chráňit. Víňimečnost pjesňički nakonec už na začátku dokázal akorát váš skalickí rodák, muzikológ dochtor Petr Michalovič z místňího Záhorského múzea. Naše životi zmeňil informácijú, že samotná pjesňička obsahuje interval zvječšenej sekundi – semiditonus, ináč aj hiátus. To ňikdo nečekal.
V druhém ročňíku na ňeho paraleňí línijú nadvázal dochtor Andrej Závodný z Katedre slovenského jazika (co je samé o sebje poďivné) a literatúre (pozor, tadi to získává na vážnosci) Pedagogickej fakulti Trnavskej univerziti. Ten rozborem dokázal, že text genialitú a prekvapivoscú nezaostává za hudebňí zložkú ďíla. Nescem predbíhat, ale pro pripravovanú trecí konferenciju chistá naše predsedňíctvo verejné odhlasováňí jedziného platného zňená textu a zasláňí nóti Slovenskému ochrannému autorskému svazu, abi sme nemoseli dálej trpjet počúvaňím rúzních zhovadzilích víchodňárskích, českích, francúzskích či umjeleckích verzijí.
DE SÚ MACKOVÍ RODÁCI?
K stálicám konferencije patrí docentka Andrea Olšovská, dekanka Právňíckej fakulti TU, kerá sa v prvňím ročňíku pokúšala dokázat, že dotiční nájemní mlatec šošovice vištudoval právo a predložila k temu dúkaze, keré sú pravďepodobňe podvrh.
Na podobních dúkazoch stála její teória, že Macek došel do Malacek z Plaveckého Podhradzá, co sme zamítli, lebo ešťe sme nepreskúmali možní nárok dalších stovek dzedzin a mjest, medzi ňima aj Skalice. To nám ale nebráňilo vimenovat paňi dekanku za odborňí poradkiňu konferencije pro túto oblast vískumu. Krema teho sme mjeli poťešeňí na dvoch ročňíkoch čut šestnást príspjevkú a vidzet kopec umjeleckích vistúpeňí.
VÁŽENÍ SKALIČANÉ!
Pro nedostatek místa teda ve stručnosci enem tolko. Ked si ale na jútubje zadáte „konferencia o mackovi“, nájdete a možete si užit šecki prednáški z prvňího a možná už aj druhého ročňíka. Ťešíme sa aj na vás v Malackách 13. 10. 2018 na ročňíku trecím (pro Slovákú: treťom, nemá to nič s trením).
Stano Bellan, emeritňí tajemňík Medzinárodňí konferencije o Mackovi