Každý potrebuje pritúliť. Každý živý tvor, nielen ľudia. Útulok pre zvieratá bez domova má širokú náruč, ale aj veľké starosti zabezpečiť dobrý život, pokým si tých šťastnejších niekto neodnesie do nových rodín. O skalickom útulku sme už písali v Skalickom Obzore v júni 2018.
Koniec roka nás robí citlivejšími, sviatočná atmosféra sa spája s pomocou tým, ktorí ju skutočne potrebujú. A nemusia to byť len ľudia. Napriek dobe, náročnej na život nás samotných, je dôležité zachovať si ľudskosť. O živote a úlohách útulku sme sa rozprávali s jeho podpredsedníčkou Lenkou Pappovou.
Začnime od počiatku. Ako útulok vznikol?
Útulok v Skalici založilo mesto v roku 1997. Za tie roky prešiel mnohými zmenami. Do dnešnej podoby sa zmenil v roku 2013, kedy sa oficiálne stal občianskym združením. Každý rok sa udeje v útulku mnoho zmien, opráv a nových vecí. O útulok pre psíkov sa aktuálne aktívne stará päť dobrovoľníčok a mačičky majú u seba naše tri dlhoročné „dočaskárky“.
Ako sa k vám najčastejšie zvieratá dostanú?
Ročne prejde bránami útulku približne 150 psov a 100 mačiek. Kolobeh príjmov a adopcií je nekonečný. Prijímame zvieratká v každom veku a umiestňujeme do útulku alebo dočasnej opatery podľa potreby a možností. Najdlhšie, tri a pol roka, je v útulku psík Bady, a mačička Vara štyri a pol roka. Vekom najstarší je takmer slepý Ell, ktorý k nám prišiel po smrti majiteľa a po tom, čo ho pozostalí chceli dať utratiť. Najmladší vekom, aj pobytom je psík Deryl, ktorý má tri mesiace, no v čase, kedy bude tento článok na svete, bude to už zase niekto ďalší. Malé šteniatka si rýchlo nachádzajú domov a snáď Deryl nebude výnimkou. Najmladším mačiatkom je Kiki, ktorá je v dočasnej opatere v Gbeloch.
V čom je rozdiel kúpiť si zvieratko od chovateľa a osvojiť si ho od vás?
Rozdiel je aj kúpiť si zvieratko od chovateľa alebo od množiteľa, prípadne adoptovať od nás.
Chovateľ predáva zvieratká s preukazom pôvodu, čipované, testované, očkované, odčervené a po rôznych iných vyšetreniach. Kvôli tomuto všetkému je aj cena takéhoto zvieratka výrazne vyššia. Množiteľ ponúka zvieratka bez všetkého, za cenu prijateľnú bežnému „konzumentovi“ a často predáva zvieratá v zlom zdravotnom aj psychickom stave. Rodičia takýchto šteniatok často žijú v katastrofálnych podmienkach.
Zvieratká z nášho útulku dávame na adopciu odčervené, očkované, každé prešlo veterinárnym vyšetrením. O prípadných ochoreniach je záujemca informovaný pred adopciou a v prípade komplikácii majiteľ môže kontaktovať, vieme poradiť a pomôcť. Niektoré zvieratká prijaté do nášho útulku si už zažili to škaredé – reťaz, nezáujem, život na studenom dvore, prípadne bitky, kopance aj psychické týranie. Preto má náš útulok svoje adopčné podmienky a nedáva zvieratká každému, kto do útulku príde. Tak ako vyberáme, komu zvieratko dáme, tak isto aj hľadáme to správne zvieratko pre určitého človeka. Adopčným procesom sa snažíme vylúčiť opätovné týranie a nešťastný život zvieratka.
Ako má byť pripravený nový majiteľ?
Než sa človek rozhodne pre adopciu, musí zvážiť, či dokáže splniť adopčné podmienky stanovené útulkom, či bude mať na zvieratko dostatok času a energie, tiež financií na základné očkovania a neskôr, vo vyššom veku psíka, aj na ďalšie potrebné ošetrenia alebo lieky. Základom adopcie je láska k zvieratám, tolerancia k živým bytostiam s núdzou a uspokojenie ich potrieb a bezpečného života. Platí to pre adopcie psíkov aj mačiek. Keď si človek zvieratko adoptuje, zachráni tým rovno dva životy. Jeden zvieratku, ktoré v útulku našlo útočisko a bezpečie, a pokračuje do all inclusive domova, a druhý zvieratku, ktoré čaká na ulici na záchranu a pomoc útulku.
Kedy sa k vám môže občan prísť pozrieť, prípadne venčiť?
Do útulku môže prísť každý, kto nosí chlpy pod srdcom ☺.
Deň a čas sa dá dohodnúť prostredníctvom e-mailu utuloksi@gmail.com, na Facebooku OZ Útulok Skalica alebo telefonicky, formou SMS na 0904 249 756. Spravidla sa venčí v sobotu a nedeľu medzi
11-tou až 14-tou hodinou.
Čo vás najviac trápi, okrem nedostatku financií?
Najviac nás trápi ľudská arogancia a odmietanie kastrácie zvierat – mačiek, ktoré behajú po dvore, či psov a sučiek so zle zabezpečeným oplotením. Pre tie zvieratá nie je ani zdravé prechádzať každý rok, či viackrát ročne, rujou, háraním a neustálym rodením. Nechcené zvieratá končia v lepšom prípade v útulku, v horšom v potokoch, kontajneroch, pochované zaživa, ci ubité lopatou …
Čím môžeme pomôcť?
Útulky nie sú nafukovacie a nedokážu prijať všetky nechcené zvieratá. Základ slušnej existencie je kastrácia zvierat, ktoré nepotrebujú rodiť a množiť sa. Z nášho pohľadu sú to všetky, ktoré nie sú určené na chov, s papiermi pôvodu. V tomto smere uvítame najväčšiu pomoc útulku v zmene postoja ľudí a tak, prosím, kastrujte svoje zvieratá.