Náš skrytý klenot Skalická vysoká torta, táto Eiffelovka medzi tortami, bola a stále je súčasťou tradičných skalických svadieb. Ružová – ak je na svadbu podarovaná zo strany nevesty, modrá – ak ide o dar z rodiny ženícha.
Nepýtajte sa, čím je výnimočná, ale otvorte oči. Niečo také sa len tak nevidí. Ohromí nielen svojou krásou a výškou, ale treba oceniť i to, že ide o poctivú ručnú prácu a každý kus je originál. Skalická vysoká torta sa zrodila začiatkom 20. storočia ako reakcia na biedermeierovskú módnu vlnu.
Bežné ženy v domácnostiach nemali na takúto parádu peniaze, túžbu po nej však áno. A keďže boli šikovné, vymysleli si techniku, ktorá doteraz udivuje celý svet. K najväčším oslavám patrila svadobná hostina, na ktorej nemohla chýbať skalická vysoká torta.
Svojím vzhľadom znázorňuje nevestu. Nádhernú a štíhlu, preto je taká vysoká. Najvýraznejší prvok – cukrové sukničky – predstavujú sukne nevesty. V tej dobe sa bežne nosili štyri, preto je ich na torte presne toľko. Kytica mala pôvodne tvar gule, nazýva sa „biedermeierka“, a predstavuje čepiec, ktorý bol znakom vydatej ženy. Oblúčiky v spodnej časti torty symbolizujú svadobné obrúčky a zdobenie v tvare cukrových osmičiek zasa prepletené nohy svadobčanov pri hostine.
Dlho sme pátrali po tom, prečo je torta trojuholníkového tvaru. Najprv to vyzeralo, že je to z dôvodu stability, čo pri výške torty okolo 1,5 metra hrá dôležitú úlohu. Nakoniec sme však našli jednoduchšie vysvetlenie: Skalica má jedno z mála trojuholníkových námestí na Slovensku. A keďže ženy sa stretávali na námestí, zakomponovali tento prvok i do tvorby torty. Prečo je však vo vnútri prázdna, už nedokáže povedať s istotou nikto.
Možno inšpirácia trdelníkom, možno šetrenie surovín, možno odľahčenie celej torty, ktorá je i tak dosť ťažká. Suroviny na výrobu torty pozostávajú z toho, čo bolo doma: vlašské orechy, vaječné bielky, a ako „biele zlato“ – cukor. Nič z toho nepodlieha skaze. Pravá skalická svadba totiž trvala aj týždeň a svadobní hostia museli pomáhať už pri jej príprave.
Ďalšia požiadavka na trvácnosť torty vychádza i z náročnosti jej výroby, ktorá trvá takisto minimálne týždeň, a nedá sa to veľmi urýchliť. Torta je preto trvácna a dá sa zjesť i po rokoch. Prečo je skalická vysoká torta skrytý klenot? Pretože i keď ju vyrobíte, stále vás čaká posledná prekážka – jej doprava na svadobnú hostinu.
Torta je neuveriteľne krehká. Stačí jeden neopatrný dotyk a zo sukničiek sa stáva hromada cukrového šrotu. Tortu si môžete skúsiť vyrobiť aj sami, no treba byť nesmierne trpezlivý a šikovný. Najnáročnejšia časť – háčkovanie sukničiek – si vyžaduje až kúzelné nadanie. Keď budete mať to šťastie a pôjdete na svadbu, kde na stole nebude chýbať skalická vysoká torta, pozrite sa na ňu ako na nevestu. A predstavte si, čo všetko bolo nevyhnutné k jej výrobe. Koľko času, úsilia, zručnosti a fištrónu. Určite budete hrdí na tento ukrytý klenot Skalice.
SUROVINY NA TORTU Na jednotlivé ohrádky (poschodia), ktorých je minimálne 26, potrebujete spolu približne 15 vaječných bielkov, 4 kg práškového cukru a 1,5 kg vlašských orechov nakrájaných na lupienky. Pripočítajte si k tomu ďalšie 3 bielky a ½ kg cukru na osmičkovanie a podobne na háčkovanie, len trocha viac cukru. Bohužiaľ, presné pomery neexistujú. Bielok je raz väčší, raz menší, cukor suchší, orechy zasa rôzne vysušené – musíte sa dostať do určitej hustoty zmesi. Ak je riedka, torta vám bude padať, ak zasa hustá, odpadnú vám ruky pri jej výrobe.
Výrobu torty si môžete pozrieť na videu od 15:20 minúty.