Bejzbal v Skalici

Archív: Radovan Nespala
Tím U12 v roku 2017

Väčšina ľudí si pri slove bejzbal predstaví obrovský štadión kdesi v Amerike. Vo filmoch sa to hemží znalcami a milovníkmi tohto športu, ktorým sa naši reštaurační znalci futbalu, či hokeja ani nepribližujú. Staré kartičky baseballových hráčov dosahujú v aukciách neuveriteľné ceny. Najdrahšia kartička Horusa Wagnera z Pitsburgh Pirates z roku 1909 sa predala za 2,8 milióna dolárov! O „bejzbale“ (ako sa u nás píše) v Skalici sme sa rozprávali s trénerom a šéfom klubu Outmen Skalica Radovanom Nespalom.

Bejzbal je na naše pomery zvláštna hra, ktorá nie je na prvé pozretie celkom pochopiteľná. Napríklad nastane nejaká situácia a na štadióne nič, žiadna reakcia. Vzápätí sa stane na pohľad celkom to isté a diváci idú do varu. Mohli by ste nám nejako stručne priblížiť pravidlá tejto hry?
Názov tvoria dve slová, ktoré sú podstatou hry – base (méta) a ball (lopta). Bejzbal je odpaľovacia loptová hra s najkomplexnejšími pravidlami zo všetkých športov. Ich prvá verzia vznikla už v roku 1842 a postupne sa stále menili, dopĺňali a vyvíjali takmer k dokonalosti.

Môžete, teda, konkrétne povedať niečo k pravidlám?
V prvom článku oficiálnych pravidiel sa hovorí, že „baseball je športový zápas medzi dvoma družstvami o deviatich hráčoch …“. Víťazom zápasu sa stane družstvo, ktoré zaznamenalo, v súlade s pravidlami, viac bodov v čase ukončenia regulárneho zápasu. Celý dokument s aktuálnymi pravidlami z roku 1998 má 93 strán a odporúčam nájsť si ho na internetovej adrese www.baseballslovakia.com.
Kompletné pravidlá si môžte pozrieť kliknutím TU

Ako družstvo získa bod?
Zjednodušene by sa dalo povedať, že v krajnom rohu ihriska stojí pálkár a nadhadzovač druhého družstva hodí loptu oproti nemu. Ak ju pálkár odrazí, vybehne na prvú métu. Cieľom pálkára je obehnúť všetky méty až na domácu métu, za čo získa bod. Väčšinou nedokáže obehnúť všetky mety naraz, ale ak áno, ide o tzv. „homerun“.

Bejzbal v Skalici a vôbec na Slovensku aj v Európe je stále trocha exotickou záležitosťou. Ako vznikol váš klub?
V roku 2013 som zobral svojich dvoch synov, Nikolasa a Timona, ktorí vtedy mali 9 a 7 rokov pred bytovku, aby sme si spestrili deň hrou. Ukazoval a vysvetľoval som im prvky baseballu, ktoré veľmi rýchlo pochopili a od toho dňa sme trénovali skoro každý deň. Behom pár dní prišli za nami deti z okolia, tak som začal trénovať aj ich. Nazbieralo sa deväť detí, čo je minimum na jedno družstvo. Kúpil som im dresy, pálky, loptičky a vznikol z toho baseballový tím, ktorý drží spolu doteraz. Dnes pod mojím vedením a vedením Branislava Samsona v spolupráci s Tomášom Gažom trénujeme 24-členné mužstvo.

Archív: Radovan Nespala

 

 

 

 

Venujete sa bejzbalu už dlho?
Ja osobne od roku 1990. Pôsobil som a ešte pôsobím v rôznych kluboch zo Slovenska, Česka, Rakúska. Študoval som aj v USA na Laney College v Kalifornii. Som niekoľkonásobným reprezentantom Slovenska a držiteľom viacerých ocenení. Najväčšie ocenenie sa mi podarilo získať v roku 2002, na Majstrovstvách Európy mužov som získal druhé miesto a ocenenie MVP pre najužitočnejšieho hráča turnaja. Som trénerom žiackej slovenskej reprezentácie. Som držiteľom trénerskej licencie B, čo je druhá najvyššia licencia. Takúto licenciu má aj kolega Braňo Samson. Obaja máme diplomy zo školenia trénerských licencií rôzneho typu, napríklad Psychológia, Funkčný tréning, Strava športovcov, Prvá pomoc či Teória trénovania.

Archív: Radovan Nespala

Ako funguje v Skalici klub tak okrajového športu?
Počas rokov 2013 až 2016 sme pôsobili pod hlavičkou ŠK Skalica, v roku 2017 sme si s internými dobrovoľníkmi založili samostatné občianske združenie s názvom Baseball club Outmen Skalica. Máme svoje stanovy a pravidlá, ktoré sú uvedené na našom webe www.baseballskalica.sk. Klub funguje z členského, ktoré je 110 eur na rok, ale máme rôzne bonusy, vďaka ktorým sa rodič môže dostať na poplatok len 10 eur na celú sezónu za dieťa. Čo sa týka náboru detí, nikdy sme žiadny oficiálny nábor nerobili. Deti vždy prišli a odišli samé. Stále sme v Skalici mladým športom, aj keď s najlepšími výsledkami. Preto sa ani nečudujem, že nemáme taký prílev detí ako iné športy. Som za to, aby si deti vyskúšali čo najviac športov, kým sa rozhodnú pre ten, ktorý ich naplní a ktorý ich skutočne presvedčí, že je ten správny.

Bejzbal potrebuje celkom iné ihrisko ako akýkoľvek iný šport. Kde trénujú skalickí bejzbalisti?
Do roku 2015 sme trénovali na sídlisku Lúčky medzi bytovkami a od mája 2015 do roku 2017 sme mali povolené trénovať aj na skalickom štadióne. Aj keď boli okolo toho reči, že baseball nepatrí na futbalové ihrisko, že berieme futbalistom deti a podobne, boli sme radi, že s deťmi už nemusíme trénovať pod oknami bytov a ohrozovať tak okoloidúcich.

Vidíte nejakú možnosť, že by v budúcnosti mohlo byť v Skalici bejzbalové ihrisko? O štadióne si snívať netrúfame …

Zdroj: Wikipedia
Baseballové ihrisko má tvar štvorca so stranami dlhými 27,43 m, v ktorého rohoch sú méty. Od domácej méty po homranový plot je cca 100 m

V roku 2017 sme podpísali so Správou mestského majetku zmluvu o päťročnom prenájme plochy na Baťovom kanáli, kde vznikol priestor cca 150 x 150 metrov. Tu chceme stavať deťom baseballové ihrisko. Projekt už je hotový, aj odovzdaný na meste.

Ako vyzerá taká jedna sezóna bejzbalového klubu?
Hlavná sezóna trvá od 1. apríla do 30. júna. Potom mávame prázdninový čas na turnaje, reprezentačné stretnutia a hlavne aj na prázdninový relax. Od polovice augusta začíname prípravu na druhú časť hlavnej sezóny. Sezóna končí majstrovstvami Slovenska a play off zápasmi v českej lige v polovici októbra. Potom nabiehame na zimnú prípravu. Do polovice novembra máme dvakrát v týždni tréningy vonku, ktoré pozostávajú z cyklo tréningov, behu, funkčných tréningov v prírode. Od konca novembra ideme do telocvične, kde sa dvakrát v týždni venujeme rozvoju rýchlosti a výbušnosti a raz za týždeň plánujeme dobrovoľné funkčné tréningy, pozostávajúce z balančných prvkov, cvikov zameraných na stred tela, držanie rovnováhy a  celkovo rôznych kompenzačných cvikov. Od januára do polovice februára prechádzame na technické baseballové prvky, ktoré sa využívajú pri celkovom pohybe pálkára, chytača a bežca. Od marca, ak je už pekne, hor sa von a to už vonku cítiť jar a prichádzajúcu novú sezónu, ktorej sa deti už nevedia dočkať.

Archív: Radovan Nespala

Hrá sa bejzbal aj v zime?
Ak sú v ponuke zimné turnaje, tak participujeme aj na nich. Rádovo ide od 15 až 40 zápasov, ktoré sa hrajú od januára do marca, čo je tri zápasy za víkend. Pri týchto zápasoch sa bavíme, užívame si to, nechávame deti, aby sami ukázali čo v nich je. Na pozície sa hlásia samé a niekedy ich nechávame samotné, aby si aj zápas coachovali. Turnaje berieme ako prípravu a možnosť, aby aj tí menej skúsení vyskúšali rôzne posty.

Prináša tak systematická práca uspokojivé výsledky?
V rokoch 2014 až 2018 sa naši hráči pravidelne umiestňovali na druhom mieste v rámci majstrovstiev Slovenska a minulý rok naša U11 skončila na celkovom štvrtom mieste v českej najsilnejšej lige Region Jih. S deťmi som bol už na dvoch majstrovstvách Európy a budeme sa pripravovať na ďalšie. Avšak výsledky nie sú len umiestnenia. Ak je dieťa v našom klube šťastné, spokojné, naučí sa pravidlá, podarí sa mu prvý odpal, podarí sa mu získať prvý bod, tak potom aj my, tréneri sme šťastní a vedomí si toho, že to robíme správne. Snažíme sa deti učiť kolektívnej a fair hre. Učíme ich, že všetko v živote čo chcú tak môžu mať, ale musia pre to niečo urobiť. Mottom v našom klube je: DAJ ŠANCU KAŽDÉMU, LEBO NIKDY DOPREDU NEVIEŠ ČO SA V KOM UKRÝVA.