Chráňte účinne svoje deti

Podľa psychológov počítačové hry, a mnoho času stráveného na internete, majú neblahý vplyv na duševný vývoj dieťaťa a v krajnom prípade i na to, kadiaľ sa bude uberať jeho život. Každý rodič má dnes možnosť regulovať prístup detí na internet. Skôr, ako však podniknete akékoľvek kroky, je dôležité vedieť na akých zariadeniach, ako dlho a čo vaše deti na internetovej sieti robia. Dôkladná regulácia a kontrola v rodine znamená všetko skontrolovať, zabezpečiť a nastaviť. Tak teraz pekne postupne.

NAJPRV VŠETKO SKOTROLUJTE

Máte dôsledne pod kontrolou prístupy svojich detí? Skúste si odpovedať na niekoľko otázok.

  1. Máte doma pod kontrolou všetky zariadenia? Táto otázka sa týka nielen počítačov, smartfónov a tabletov, ale aj televízie. Na televízor sa často zabúda. Tiež je potrebné mať pod kontrolou nielen zariadenia, ktoré využívajú deti, ale aj zariadenia využívané spoločne celou rodinou, pričom k zariadeniam dospelých by mali mať deti prístup úplne zamedzený.
  2. Zablokovali ste prístup k nevhodným stránkam na internete? Dôležité je zablokovať prístup k hazardným hrám, stránkam s erotickou tematikou, prístup k sociálnym sieťam do určitého veku, extrémistické stránky a podobne.
  3. Regulujete čas strávený na zariadeniach (mobil, tablet, pc, televízor)? Potrebné je regulovať celkový čas na všetkých zaradeniach spolu. Ak sú všetky zariadenia zabezpečené, nemusíte sa obávať toho, čo robí dieťa mimo domov. Často sa v praxi podceňuje dôkladná ochrana telefónov mimo domov. Opomína sa dôležitý fakt, že wifi je dnes dostupná všade. Deti si cestu na internet nájdu a tak majú možnosť surfovať po sieti a inštalovať nové aplikácie (hry a pod.) bez vašej kontroly!

VŠETKO ZABEZPEČTE A NASTAVTE

Je treba si uvedomiť že cieľov (teda pre dieťa škodlivých či nevhodných stránok) je mnoho a rovnako je i viacero ciest ako sa k nim dostať. Preto je potrebné zabezpečiť a nastaviť postupne všetky jednotlivé zariadenia.

Počítače
Na každom počítači, ku ktorému má dieťa prístup, musí byť vytvorený zaheslovaný „rodičovský účet“ a zároveň „detský účet“, ktorý má už v sebe nastavené obmedzenia. Rodičovský účet nemá obmedzenia žiadne, no jeho pomocou sa detské účty nastavujú. Účty sa nastavujú priamo v operačnom systéme WINDOWS alebo MAC OS (počítače Apple). Windows má v sebe rozšírenú funkciu s rodičovskou ochranou zadarmo, nemusí byť však úplne dostačujúca. Vhodný je softvér napríklad ESET INTERNET SECURITY, ktorý zároveň pracuje ako antivir, avšak je platený.

Smartfóny a tablety
Oba typy zariadení sa nastavujú rovnako, pokiaľ sú na rovnakej platforme (Apple má platformu iOS, ostatné smartfóny majú vo všeobecnosti platformu ANDROID). Ideálne je, keď má rodina všetky zariadenia na jednej platforme, vtedy je kontrola a regulácia oveľa jednoduchšia a účinnejšia. V takom prípade má rodič na svojom telefóne nainštalovaný rodičovský účet a na telefónoch a tabletoch detí sú nainštalované detské účty. Rodič tak cez svoj telefón alebo pc kontroluje a reguluje mobily a tablety detí. V prípade, že platforma v celej rodine nie je rovnaká, je kontrola a regulácia náročnejšia, nie však nemožná.

U Apple zariadení je kontrolný softvér súčasťou iOS, teda zadarmo a vo vysokej kvalite. U androidov je možnosť rodičovskej kontroly zadarmo priamo cez operačný systém, ale hlbšie nastavenie vám umožní až dodatočné doinštalovaný program, ako napríklad ESET MOBILE SECURITY FOR ANDROID, ktorý je však platený. ESET ponúka balíček pre pc+mobil+tablet ESET FAMILY SECURITY PACK. Existujú však aj ďalšie softvéry.

Televízory
Televízny prijímač prestal byť v dnešnej dobe len obyčajným prijímačom signálu, akým v minulosti býval. Má možnosti pripojenia na internet, umožňuje sledovať rozprávku či film z archívu alebo z youtube. TV sú stále inteligentnejšie a približujú sa už funkciou tabletu, len sú ovládané ovládačom. Vďaka rozmanitosti prijímačov je ich kontrola veľmi zložitá. Ideálne je TV sprístupniť iba pod dohľadom dospelého, inak zapnutie prístroja podmieniť prístupovým kódom.

AKÉ SLUŽBY PONÚKAJÚ RODIČOVI SOFTVÉRY?

Softvéry sú pomerne dostatočne prepracované a rodič nájde možnosti ako dieťaťu zamedziť rôzne prístupy v rôznom veku. Softvér umožňuje obmedzenie okruhu tém, ktoré bude zariadenie pri surfovaní na internete blokovať. Ďalej umožní nastavenie času, ktorý dieťa trávi na internete, aj celkovo na zariadení. Tiež dáva možnosť sledovať ako dlho a kde sa dieťa na internete pohybovalo.

Dôležité je pripomenúť, že cestou nie sú zákazy, ale regulácia a hlavne neustála komunikácia s deťmi a vysvetľovanie nebezpečnosti. To deti zároveň vzdeláva. Je na rodičoch, aby zaradenia boli pomocníkom dieťaťa a nie cieľom jeho života. Všetko však záleží nielen na zodpovednosti, ale i vzdelanosti rodičov v tomto
smere.

Richard Guček,
GUR computers