Nech žijú deti!

MDD v Skalici 2019
Foto: Miroslav Minďáš

Tento mesiac začína jedným z najznámejších sviatkov. A najdôležitejších. Všetci sme boli deťmi (niektorí z nás ešte sú) a tak Medzinárodný deň detí sa nás všetkých dotýka celkom osobne.

Pokiaľ nie je práve karanténa a zo zdravotných dôvodov zákaz zhromažďovania, odohrávajú sa všade oslavy, školy sú vyzdobené, mestá usporadúvajú celé festivaly hier … Aj keď v tejto chvíli netušíme ako bude vyzerať Deň detí 2020, bude určite iný a keď vy čítate tento text, máte už odpoveď na to aký bol.

MDD v Skalici 2019
Foto: Miroslav Minďáš

ZRODIL SA SVIATOK

1. jún, ako Medzinárodný deň detí – MDD, je tak silno v našom povedomí, že nám ani nenapadne, že ten dátum nie je jediný, ktorý sa spája so sviatkom detí. 1. jún sa ujal predovšetkým v krajinách bývalého socialistického východného bloku. Napríklad tento deň bol sviatkom v NDR, vo vtedajšom NSR oslavovali 20. septembra. V Maďarsku sa oslavuje poslednú májovú nedeľu, vo Venezuele tretiu júlovú nedeľu, v Mexiku 30. apríla, v Japonsku 5. mája, v moslimských krajinách 4. júla. V roku 1954 zvolilo UNESCO celosvetovo za Medzinárodný deň detí 20. november. Kde sa, teda, vzal 1. jún? Bolo to ešte v roku 1925, na Svetovej konferencii pre blaho detí, ktorá sa konala v Ženeve. Prečo bol však za termín tohto sviatku vtedy zvolený práve 1. jún je dnes záhadou. V tom roku sa po prvýkrát oslavoval v San Franciscu v USA. U nás sa sviatok oslavuje od roku 1952.

MDD v Skalici 2019
Foto: Miroslav Minďáš

DETI NIE SÚ MALÍ DOSPELÍ

To je fakt, no napriek tomu často predbehnú čas a s obdivom pozorujeme zázračné deti s ich výkonmi, často viac ako len porovnateľnými s dospelými. Jedným z najznámejších zázračných detí bol Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý už ako šesťročný koncertoval vo Viedni a Mníchove. V piatich rokoch však už zložil prvé skladby a v ôsmych napísal prvú symfóniu. Na You Tube sledujeme aj dnes s úžasom predovšetkým hudobné vystúpenia detí, ktoré sú často v predškolskom veku.

W. A. Mozart
Zdroj: francemusique.fr

Nie je to však len hudba. Nízky vek akosi prirodzene patrí napríklad ku gymnastike. Už na prvých olympijských hrách v roku 1896 získal na bradlách bronzovú medailu Dimitrios Lundras, ktorý mal len o málo viac ako 10 rokov. Napokon, Ondrej Nepela, po ktorom je pomenovaný náš národný zimný štadión, mal na svojej prvej olympiáde len trinásť. V rovnakom veku sa stal Nór Magnus Carlsen šachovým veľmajstrom.

Mladý Ondrej Nepela
Zdroj: youtube.com

Aby sme sa príliš nerozširovali, tak len pre zaujímavosť najmladší oficiálny spisovateľ na svete Jona David mal v čase vydania svojho debutu v roku 2015 len deväť. To všetko neznamená, že deti, ktoré nie sú už vtedy výnimočné, nemajú to najlepšie ešte len pred sebou.

NEDOBROVOĽNÁ SLÁVA

Osudy však môžu byť i celkom iné a deti sa môžu stať len súčasťou hry dejín a predovšetkým súčasťou hry tých, ktorí sa snažili cez deti dostať k moci. Známy Ivan Hrozný sa stal formálne moskovským kniežaťom už v troch rokoch, no v trinástich urobil prevrat a chopil sa vlády naozaj. Benedikt IX. sa stal pápežom ako dvanásťročný. Izabela II. bola za španielsku kráľovnú vymenovaná v troch rokoch, i keď korunovaná bola až v trinástich. Christina Švédska nastúpila na trón po smrti svojho otca ako šesťročná. O to skôr ju to prestalo baviť a už v 16-tich odstúpila. Posledný čínsky cisár Puyi mal dva roky, keď zasadol na Nebeský trón v Zakázanom meste. Len o tri roky neskôr však cisárstvo porazila republika a bývalý cisár dožil ako záhradník.

Puyi
Zdroj: internet

Taký Henrich VI. bol korunovaný len v deviatich mesiacoch a, vraj, celú korunováciu prereval. To u nás, vo vtedajšom Uhorsku, bol Ladislav Pohrobok vo veku štyroch mesiacov už zvrhnutý. Pravdepodobne jediný panovník, ktorý „vládol“ po celý život, bol francúzsky kráľ John I. Stal sa kráľom ihneď po svojom narodení, no dožil sa len piatich dní.

Naopak, najdlhšie vládnucim panovníkom bol svazijský kráľ Sobhuza II., ktorý nastúpil na trón ako jednoročný a vládol až do svojej smrti o 82 rokov neskôr. Popravde – hra na princezné a rozprávky o mladých kráľoch sú oveľa krajšie ako skutočnosť. Kým rozprávka to krásne do detského života vnáša, skutočné vladárske povinnosti deťom ich detstvo kradnú.

John I. Francúzsky
Zdroj: internet

CENA ZA NÁŠ LUXUS

Ulúpenie detstva môže mať mnoho podôb a často k nemu nechtiac prispievame. Niekedy si nevidíme ďalej od svojho nosa a mnoho hrozných javov tohto sveta existuje len preto, lebo my riešime problémy z našej perspektívy a väčšina ľudí sa ani nezaujíma o to, čo tým riešeniam predchádza. Dobrým príkladom je odľahčenie pre ovzdušie zámenou klasických automobilov so spaľovacími motormi za elektromobily. Kľúčovým komponentom do batérií nielen elektromobilov, ale aj mobilov a laptopov, je kobalt. Polovica z jeho svetových zásob sa nachádza v Kongu a práve jeho ťažba sa spája s využívaním otrockej práce desiatok tisíc detí. Mali by sme na to myslieť, všetci, aspoň vo chvíli, keď meníme starý model telefónu alebo notebooku za novší a len preto, aby sme boli in.

Navyše, nielen vtedy, ale aj keď z rovnakých dôvodov nakupujeme lacné módne oblečenie. Viete, že k najväčším výrobcom odevov na svete patrí Bangladéš? Náklady na výrobu sú tu totiž najnižšie aj vďaka státisícom detí vo veku od 10 do 14 rokov, ktoré pracujú a väčšinou aj žijú a bývajú priamo vo fabrikách. Ich mzda nepresahuje ani dvadsať eur za celý mesiac.

Zdroj: internet

Podľa Medzinárodnej organizácie práce pracuje na celom svete, často v hrozných podmienkach až 152 miliónov detí. Väčšina z nich má od 5 do 11 rokov. Ak zvýšime hranicu až po právnu dospelosť, potom sa toto číslo vyšplhá na 218 miliónov. S podielom vykorisťovaných detí sa nestretávame však len pri elektronike, či textile. Väčšina detí z toho obrovského množstva totiž pracuje v poľnohospodárstve a tak sa jej podiel nachádza vo výrobkoch z kakaa, v káve, tabaku, vo veciach z bavlny. Pri zahryznutí do čokolády si spomeňme na to, že len na kakaových plantážach na Pobreží slonoviny a v Ghane pracuje 2,1 milióna detí … Tu sa pridružuje ďalší sviatok – 12. jún je Medzinárodným dňom boja proti detskej práci. Akosi nám oba významné dni splynuli do jednej témy, vlastne, jeden bez druhého ani nemajú zmysel.

Zdroj: refresher.sk

NEZABUDNÚŤ NA DETSTVO

Deti sú tu rovnako dlho ako ľudstvo. Podľa nerozlúšteného problému, či bola skôr sliepka alebo vajce, tu museli byť deti dokonca skôr ako my, dospelí. A keďže my, dospelí, máme detstvo za sebou, dobre vieme, že byť dieťaťom nie je vôbec jednoduché. Prajeme preto všetkým deťom krásne detstvo, šťastné, bez strádania a smutných dní. Ak sa to splní, mohla by byť stála nádej, že detstvo ostane detstvom i keď príde ďalšia generácia. A deti, ktoré medzitým dospeli a stali sa rodičmi, si vždy povzdychnú: Škoda, že naše deti už nezažijú detstvo aké sme mali my. No, deti by to nevymenili ani za svet a tvária sa, že netušia, o čom hovoríme. Detstvo si, jednoducho, musí prežiť každý to svoje. A samo. Tak ešte raz: Nech je v ňom všetko najlepšie!

MDD v Skalici 2019
Foto: Miroslav Minďáš