Každí človjek sa negde naroďí, negde prožije ďectvo, zostane v rodném mjesťe, alebo ho život alebo láska zanese negde inde. Já sem sa náhodú naroďil v Braťislavje. Moc sa s tím nechválím, ale je to tak. Maminka sa po dochtorskej prohlídce rozhodla, že f ťažkích vojnovích časoch zostane u švagra v Braťislavje a tak to náhoda scela.
Od malička sem ale virostal v roďiňe čisto skalickej a aj starečeké, teťički a fšecí ostatňí viprávjali po skalicki. Aňi ve školňích rokoch nás paňi učitelki pres prestáfki nenuťili viprávjat jaksi spisovňe. Aj ďecka z „lepších“ roďin a aj ket mjeli roďičú odinát, tak sa nám prispúsobili. Ňikedi sem aňi nerozmíšlál, co jak sa píše. Až neskúr, ket sem sa dostál k listom, co písali moji starí roďičé jeden druhému v časoch prvňí svjetovej vojni, sem si fšímel, že je f tem písmje cosi inačí, jak nás učili ve školi.
Takto múj stareček Jozef Kadlečík písal svojéj žeňe z vojenčini 12. decembra 1897:
„Pochvalem Pán Ježiš Kristus. Moja najmilejší Marinko. Já vás nasto ťisíc krát fšeckích pozdravuju, chvala Bohu šak su zdraví, keré zdraví aj vám zesrca vinšuju, nehňevaj sa, že tak neskoro píšu, bil bich aj skúrej písál, ale sem nemňel ňigde žádnej stálosťi, furt sa sťehuju s kvartíru na kvartír, no ale fčil už zas budu chvílu namísťe. Tak je to natej vojančiňe, nemá človjek pokoja chvílu, jeden regrút obrichtunk sem odbavíl, fčil sas mi nastává druhí, stokrát horší, choďím do bindungschule za šaržu. Nescel sem a mosím, tu si človjek nepomože, šak sám tu nejsu, sme tu od celého regimentu povibíraňí …“
V tem lisťe mja tedi zarazilo, že nepoužívali tvrdé „y“ a fšadi písali mjaké. Já si mislím, že to zostalo z písaňá ešče za časú dávno minulích. Šak sme žili v samém prostredku Velkomoravskej ríše a nevím, či tenkrát poznali ipsilon. Aňi mja to až tak moc netrápilo, proč to tak je. Skaličaňi viprávjajú trochu ináč, jak ludé v okolitích ďeďinách a mjestách. Naša mjeská reč bila isťe obohaťená aj skutečnošťama, keré hodňe zasáhli do života Skaličanú. Bili tu husiťi, Židé, Turci, Nemci, Moravaňi, Maďari a každí tu neco zanechál, donésel, ale si aj odnésel.
Skalická mjeská reč má aj svoje zvláštnosťi a dá sa povidat, že aj pravidla. Okrem teho víšej spomínaného mjakého i (ipsilon pro nás neexistuje, ale, popravďe, ten neňí aňi inde na Záhorí) sú aj další. Je ich potreba dodržovat, lebo napísané slovo bi mohlo mjet inačí víznam. Napríklad v nekerích slovách sa na spoluhlásku pred mjakím i mosí dat háček – neňi, mjeňí, vinšováňí, ďífča, ďecko, nešťesťí, abi bilo jasné, že sa vislovujú mjako. Nekeré slova sa vislovujú a, teda, aj píšú tvrdo, napr. neco, negde, negdo. Jednoducho, mjako sa vislovujú slabiki s háčkem ďi, ťi, ňi, ľi, ďe, ťe, ňe, ľe a potom slabiki vislovované tvrdo sa píšú di, ti, ni, li, de, te ne, le, teda, bez hačku. Píšeme jak počujeme, proto často vkládáme j napríklad: mjesto, pjesňička, mjet neco a podobňe. Neplaťí aňi slovenskí ritmickí zákon, viďíme to napríklad na vzďeláňí, zamjestnáňí, okopávání a podobňe. Známa je aj polemika o našem slovje enom – zahoráci ríkajú enem, mi tam máme o. Je treba naroďit sa s pravidlama, ale hlavňe s víňimkama v krvi. Ináč sa to, až na víňimki, jakú je napríklad tadi Evička Fordinálová, porádňe naučit snad aňi nedá.
Naša skalická reč neňi aňi samostatné nárečí, aňi záhoráčťina. Je to reč s hlubokú históriú. Snašme sa ju zachovat. Nenechajme , abi sa její jeďinečnosť naďicki straťila. Bila bi to škoda. Nenechajme sa presvečit o tem, že ten, gdo viprávjá po skalicki neňi Slovák a je méňej vzďelaní, jak ti druzí, protože opak je často pravdú. Mi poznáme o jednu reč víc než ostatňí a to tú, kerá je pro nás najdúležiťejší.