V noci sem sa obuďil, lebo mja rozbolel zub. Dostal sem strach, protože uš je to múj posledňí. Pres deň pobolíval, bilo to ešťe pret opatreňáma proťi šíreňú koronavírusu, a tak sem zašel zubarovi. Bál sem sa, že o ňeho dojdu. Teda, o zub, né o zubára. V ordináciji sem pozdravil paňi dochtorku aj sestričku a čekal, co bude. Zúbek mi prehlédla a rekla, že má ešťe zdraví korének a zachráňi ho. Ošetrila ho, očisťila a zablombovala. Poťešil sem sa dvakrát. Jednak, že mi zachráňila vzácní posledňí zub a téš mja obje poťešili milím prístupem. Poďekoval sem sa a dúfam, že zúbek to se mnú vidrží aš do konca. Mám ho rát, protože je trošku jak já – aj já mám dosť dobrí koreň.
Ten sem zďeďil asi po mojém starečkovi Tomšejovi, kerí sa dožil v plném zdraví 78 rokú. Bil to takí malí polnohospodárski súkromňík. Takí tvrdí sedlák. Ket začal ráno kosit trávňik v záhraďe Hospodiňskej školi, tak sa zastavil aš napoledňe. Ano, opčas sa narovnal, utrel si pot a prebrúsil kosu. (Fčíl mje napadlo, že vječina si, dúfám, prectavila, jak choďil s kosačkú. Ale gde!) Potom ze zadňí kapse vitáhel malú flašku lavórovej slivovice a porádňe si glgel. Nemosel sa bát, že ho zastavjá policajťi na kontrolu, či má pot čepicú. Nejezďil autem, ale s tragačem, na kerém vozil trávu. Zapálil si Ďetvu a pokračoval f koseňí.
F tích časoch sedláci ďelávali ot svitu do mrku. Na objed si dali trochu fazolovej poléfki a starí, dobre uležaní sir s chlebem a kúskem slaňinki, zapili to trochú černej kávi z melti alebo s čistú vodú ze studánki, co je dnes uš vzácnosť. Je pravda, že zďeďíme bársco. Né enom nejakí majetek, ale aj podobu, náturu a zdraví. Já sa s teho fšeckého ťeším, ale su rát, že mám ešťe furt svúj zub a že mi má furt co pripomínat, kebich, nedaj Bože, začal zapomínat na tích, co žili pred nama.
Píšu enom to, co sem v mojem živoťe viďel, čul a zažil.
Miloslav Tomšej st.,
Skaličan ťelem aj dušú