Obzor zo dňa 5. okt. 1863

Pred 155 rokmi, 5. októbra 1863, po prvýkrát vyšiel Obzor Daniela Licharda. Takmer presne na deň, sa čitateľom do rúk dostáva toto číslo obnoveného Obzoru. Aj dnes je zaujímavé čítať o tom, čo sa pred tými rokmi písalo.

Skalické oberačky práwe dnes 5. okt. nastaly, tedy weľmi wčasne; úroda bude čo do mnoha len prostredná, dobrotu ale plodiny jednohlasne schwalujú.
 
 

Najpamätnejší winohrad na Slowensku. Pán Imr. Stanzel v ostatnej dobe založil na pohorí Suchej (pri Trnawe) winohrad, ktorý wšeobecný pozor zasluhuje. Weliký tento winohrad má 150 rozličných, najlepších druhow hrozna, a síce tak posadených, že každý druh (sorta) stojí v osobitnom radku (greste), ku ktorému aj meno sorty na zwláštnej tabulke je pridané. Mesto kolow zaujímajú železné dróty, podla širokosti winice poroztahované, aby sa mládniky révu priwazowat mohli. K tomu pán majitel tak je príwetiwý, že každému nawštewowatelovi pamätnej winice ešte i tlačený katalog hrozna swojho doručí. Wšetkým bližším milowníkom wíneho kmeňa dúrazne odporúčame, aby tento pamätný winohrad k poučeniu swojmu nawštíwili.
 
 

Do kuchyni a komory. W chladnej či vo wrelej wode mäso pristawit? Weliký rozdiel býwa medzi mäsom podla toho, či ho kuchárka wo wrelej alebo chladnej wode pristawila. W páde prwom, bude chutné, mäké a lahko zážiwné mäso; w druhom páde (totiž po pristawení do chladnej wody) bude síce poliewka chutná, ale mäso twrdšie a jakoby wláknowité. Wzniklá príčina kuchárskeho úkazu je, že mäso v sebe má bielkowinu, ktorá wo wrelej wode na površí mäsa za krátku chwílu tak stuhne, jak bielok z wajca a potom ani prirodzenú šťávu (zaft) mäsa do poliewky neprepustí; keď ale mäso do chladnej wody pristawí, prwej akoby woda zowrela a bielkowina stuhnúť mohla, už ju woda wytiahla a tak tedy warením i šťáwa mäsa prejde do poliewky, ktorá preto chutná zostane, ale na škodu dobrej chuti mäsa.