Všetko so všetkým súvisí a nepochybne víno súvisí s pesničkami. Tento raz významná udalosť, akou nepochybne zápis vína Skalický rubín do registra chránených označení pôvodu je, vyniesla na svetlo spomienku na pieseň Ľudovíta Godišku Skalické vínečko. Pripomenul nám ju svojím listom Pavel Sopúšek a my sme pre vás zhrnuli zaujímavé informácie.
Máloktoré zo slovenských miest, ak vôbec nejaké, sa môže popýšiť tak veľkým množstvom piesní, v ktorých sa spomína. Samozrejme, že poloha na hranici Záhoria a Moravy, úrodný kraj a víno, ako generátor melódií, sú v súčinnosti vynikajúcou konšteláciou. Okrem ľudových piesní je to i rad autorských melódií. K tým menej známym, predovšetkým vďaka staršiemu dátumu jej vzniku, patrí aj skladba Ľudovíta Godišku.
Skalický muzikológ Peter Michalovič venoval piesni pozornosť pri príležitosti vtedajších 75. autorových narodenín. Vo svojom texte, uverejnenom v roku 1995 v Skalických novinách, okrem iného uvádza: „Táto pieseň bola tiež nahraná v roku 1941 na gramoplatňu a je dôkazom autorovho citu pre vytvorenie ľúbivej piesne. Je v nej trocha sentimentálnej nálady i humoru, chytľavej melodickosti, proste všetko, čo má taký tanečný šláger obsahovať.“
Pre spoločnosť E.S.T.A. ju s Orchestrom S. E. Nováčka naspieval Janko Blaho. Do tajomstva vzniku piesne a autorovej inšpirácie nás bez pochybností uvedie poznámka, ktorú Ľudovít Godiška napísal pod notovú partitúru piesne: Zložené z túžby za Skalicou mojou rodnou, v Banskej Bystrici r. 1938.
Vypočujte si si pieseň Skalické Vínečko, Janko Blaho.
ĽUDOVÍT GODIŠKA (22. február 1920 – 22. november 2011) Narodil sa v Skalici, no hneď na prahu dospelosti odišiel do Banskej Bystrice. Tu vznikla jeho slávna skladba To naše krásne Pohronie, ktorou sa etabloval ako skladateľ. Pieseň, rovnako ako aj Skalické vínečko, naspieval a nahral Dr. Janko Blaho. V roku 1942 prišiel Ľudovít Godiška do Svitu a okrem iného i z nostalgie za sadmi na rodnom Záhorí sa stal iniciátorom a zakladateľom záhradkárskej organizácie. Po celý život bol aktívnym a veľmi obľúbeným muzikantom. Rozsiahly článok, uverejnený v roku 2009 v novinách Mesto Svit, popisuje i jeho vystúpenia, na ktoré „... chodilo toľko ľudí, že sa ani častokrát nevmestili, tak krúžili okolo spoločenského domu a počúvali hudbu. A bavili sa tu ľudia od Mikuláša až po Spišskú Novú Ves.“ Ľudovít Godiška zomrel vo Svite vo veku 91 rokov a stal sa súčasťou aj jeho histórie.