Sú medzi nami – bol raz Július Koreszka

Zdroj: internet

Cyklus osobných spomienok na slávne, významné a výnimočné osobnosti, ktoré ste stretávali a mnohých ešte dnes stretávate v skalických uliciach, dnes začíname spomienkou pani Krakovskej na to, ako slávny akademický maliar maľoval ich dom.

Spomienku na Júliusa Koreszku vo mne oživil sprievodca, ktorý nás sprevádzal jeho výstavou počas Skalických dní. Narodila som sa 11. 11. 1940 v Skalici a vyrastala som v dome, ktorý sa nachádzal „Pod mestskou zďou“. Keď som mala asi desať rokov, tak sa oproti nášmu domu rozložil môj obľúbený akademický maliar Július Koreszka, aby ho zvečnil vo svojom obraze. Keďže ma asi zaujal, tak som pri ňom sedávala a obdivovala jeho umenie.

Čo si pamätám, tak to bol veľmi príjemný pán a ja som mu hovorila „pán maliar“. Sledovala ho ako sa náš dom menil na pekný obraz. Ja som bola zhovorčivá ako každé decko, keď som sa niečo opýtala, tak mi odpovedal s úsmevom. Pamätám si, že som ho upozornila, aby nezabudol namaľovať Panenku Máriu, ktorú sme tam mali za sklom. Dokonca sa pamätám, keď som ho upozornila, že moja mamka maľuje tú obrovnávku modrejšiu. Veď, aby to bolo ako má byť. Viem, že asi bol rád, keď som tam sedela, vždy sa na mňa usmieval. Jedno poobedie som bola v škole, tak som pri ňom nesedela. Keď som ho na druhý deň zbadala, znova som si prisadla. Opýtal sa: „A kde si bola včera?“ Povedala som: „No, v škole, lebo my sa učíme ráno aj poobede.“

Moje spomienky na milého akademického maliara pána Koreszku mi ostali na celý život. Neviem, či mi nejako prirástol k srdcu, no otcovi som povedala, že by som chcela, aby mi ten obraz kúpil. Keď bola v Skalici výstava jeho obrazov, otec sa bol pozrieť a hovoril, že je nepredajný. Veľmi ma to mrzelo, lebo taký dom už nikde neuvidím. Tak sa aj stalo. Rodičia ho obnovili, no dnes už tam nestojí. Je z neho len malá zrúcanina.

Spomínala Helena Krakovská,
rodená Špalíková

Zdroj: webumenia.sk

Foto: Dva obrazy z diela Júliusa Koreszku, ktoré zobrazujú domy pri mestských hradbách. Bohužiaľ, ani jeden z nich nie je obraz z dnešného príbehu, nepodarilo sa nám ho objaviť ani po dlhom pátraní (pozn. redakcie).