Na kalvarce

Na Kalvarce, na temto historickém mísťe Skalice, sem s kamarádama prožil jak chalan hodňe času. Bilo to také naše hrišťe na kopci. Nebil tam ešťe postavení Dom smutku a tak sme sa pri památnej velkej lipje alebo na vrchňičce hrávali na chitanú alebo gulički do ďučki. Fodbal sme hrávali z hadrákem. Bil to balón virobení s pančochi naplňenej pilinama. Nekedi sme išli hrát hnet ze školi a kabele nám poslúžili jak bránki. Hrávali sme vječinú boski, lebo také teniski jak sú dneskaj, tenkrát nebili. Já sem nebil dobrí fodbalista a ket sa mi nepodarilo trefit do hadráku, ale do zemi, bilo dohráte, lebo palec sem mjel hnet modrí jak svazáckú košelu.

V zimje, ket napadlo sňehu, bila dobrá saňovačka. No gde inde jak na Kalvarce? Jezďili sme z vrchňički do príkopi a téš s kopca sv. Jura. Já sem mjel malé kovové saňe, ale hodňe ďecek jezďilo na plechovích lavóroch. Pritem ale zábali ruki, lebo lavór sa musel z boku rádňe držat a károvat. Liže mjel enom negdo a ešťe Miloš Kubiš – ten jezďil na dúškoch z bečki, keré si špagátem privázal na bagance.

Protože bilo krátko po vojňe, často sme sa hrávali na vojákú. Ket popršalo, ďelali sme si z mokrej hlini gule a házali sňima po sebje. Bilo nám nekedi vinadané do prašáňú, lebo sa stalo aj to, že gula zaleťela aš na cinter, gde bili ludé. Na kopcoch bilo hodňe kríčkú s hustím tŕňím a to bil dobrí terén na vojnové hri. Mjeli sme vibudované aj bunkre na úkrit proťi neprítelovi. Enom náš neprítel už bili ďecka z druhého konca mjesta.

Píšu enom to, co sem v mojem živoťe viďel, čul a zažil.

Miloslav Tomšej st.,
Skaličan ťelem aj dušú