Tak si myslím, že ket chceme vjeďet kdo sme, potrebujeme poznat svoje koreňe

Ďicki sem cíťila, že to, co ve mňe mišlenka na Skalicu vivolává, má daleko hlubší koreňe, neš običajná hrdosť, kerú cíťí každí človjek ke svojému rodnému mjestu. Aj ket sa múj život dlúhé roki ubíral mimo Skalice, pútala mňa furt k ňí neviďitelná ňiť našej reči. Skalicki sem mlúvila všadi po svjeťe a podlá její melódie sem všadi ve svejťe uš nadálku spoznala Skaličana. Skaličťina je pro mňa jak známá pjesňička a aj ket je tak ťichá, že nerozeznáte slova, spoznáte ju a víte, že to je ona, tá naša.

To, co cíťím ke Skalici a k našej reči, má síce bježní luckí nádech lokálpatriotizmu, ale zároveň sáhá hluboko do iních časovích dimenzií. Vjeďela sem šak, že múj cit túto dúležitosť a víznam skaličťini nedokazuje, ale enom múj silní vztah k ňí. Dlúho sem nevjeďela, že mlúvím skalickú mjeskú rečú, mislela sem si, že enom skaličťinú – nárečím. Ket sa mňa pítali či viprávjám záhorácki, visvjetlovala sem, že ríkam po skalicki. Hnet sa pítali: a Skalica neňi Záhorí? Ano, je. Skalica šak má jedinečnosťú a svojskosťú její reči vísostňí postaveňí. Ňeco jako Vatikán v Rímje. Cíťila sem to, ale na dúkaze sem si mosela dlúho počkat.

Po mojem návraťe do Skalice sa moje životňí cesti stretli s cestama profesorki Evi Fordinálovej. Bilo to hodnotné né enom pro mňa osobňe, ale, jak sa ukazuje, bilo to dúležité aj pro samotnú skalickú mjeskú reč. Pani profesorka, literárňí historička, mi podala dúkaze, že skaličtina neňi nárečí, ale skalická mjeská reč je jeden z najstarších a najzachovalejších jazikú na Slovensku, sáhajúci koreňama až pret dobu Velkomoravskej ríše. Dokazuje, že skalická mjeská reč bila pro Bernoláka základem spisovnej slovenčini a ďelil nás malí kúsek ot teho, abi skalicki mlúvilo celé Slovensko.

Tito dúkaze možete zanedlúho držat právje ve svojích rukách, najdete ich v knižečce “Dejiny skalickej mestskej reči” a pro mňa je obrovskú cťú, že sem mohla stát u zrodu tehoto ďíla. Dúfám, že kňižečka poťeší vašu dušu, povznese ducha a vjerím, že odevzdáte informácije o skaličťiňe (né enom rozumové, ale aj srcové) svojím blískím kolem vás. Tak bude Skalica furt dál žit svoju jedinečnosť. Vjerím, že aj zásluhú skalickej mjeskej reči Skalica bila, je a bude nadálej svojská. Nech sa vám lúbí!

Možná cíťíte ke Skalici a skaličťiňe to, co já. Prinajmenším vám snát táto kňižečka aspoň pomože višlapat si ten prísloveční chodňíček k našému pjeknému mjestu. Nájít cit, kerí bude povíšení nat osobňí, kerí bude naším společňím, skalickím. Je na mísťe podetknút, že skalická mjeská reč nás Skaličanú spojuje, ale tak, jak žádná reč jedno neumí – umjeňí dohodnút sa. Skalická mjeská reč je k temu „enom“ nástroj. To ostatňí je na nás.

S úctú
Skaličanka Želmíra Macháčková