Do školi sa choďilo ždicki. Aj za ťaškích rokú druhej svjetovej vojni. F tejto dobje, hlavňe v rokoch 1944 – 45, to ale nebilo lachké, lebo šeckích ovládal strach z vojákú a bombardováňá. Ale bila aj radosť, to ket sme si ces prestáfku rozbalili omasťení chleba ze sádlem alebo usmažení béleš s trnkovím lekvarem. Ve Skalici bila ftedi Ludová škola, Mješťanská škola, Hospodiňská škola, Obchodná škola a Gymnázium. Do Ludovej školi (ludofki) sa choďilo prvích pjet trít a potom do mješťanki. Učili nás tam čítat, písat – krasopis, počítat, vlasťivedu, mjeli sme aj hoďini náboženstva. Ludová škola bila v Jatečnej ulici, dneskaj tam je Špeciálna základná škola.
Ale dneskaj uš nejsú na lavicách kalamáre. Bili to skleňené fľašťički naplňené atramentem (ingustem), vložené do otvoru na lavici a vedla v žlápku bilo drevjené péro ze špicú. Pamatám si aj na záchodi ve dvori a ket bila v zímje fujavica, ňigdo sa tam dlúho nezdržal. Učitelé bili prísni, sem-tam nekdo dostal aj pohlavek alebo hrušťičku s paličkú. Pohlavek sa ušel aj mňe, lebo sem ze začátku nevjeďel písat osmičku. Písal sem ju tak, že sem nakreslil dva krúški nat sebú.
Mješťanská škola bila ftedi v budovje, gde je dneskaj Stredná priemyselná škola strojnícka. V tejto školi sme mjeli uš vícej predmjetú – dejepis, zemepis, občanská náuka, rušťina, ťelocvik, kresleňí a další predmjeti. Po školi sem nekedi choďil s kamarádama – Vladú Ferenčákem, Bohušem Machálkem a Ferú Vojtechem aj na Kalvarku. Rás nás napadlo postavit si tam bunkr a tak sme si nedaleko z jedného plota zahrátki vilámali deski a bunkr bil raz-dva hotoví. Na druhí deň bil ale poplach ve školi. Deski s plota zahrátki toťiš patrili g domu paňi učitelki Knaizlovej. Nevím otkát sa to o nás dozvjeďela. Doma sme s teho mjeli malér aj tresti. Ot zhoršenej známki s chováňá sme sa zachráňili tak, že sme si zehnali druhé deski a plot sme opravili. Ale ten bunkr za to stál.
Píšu enom to, co sem v mojem živoťe viďel, čul a zažil.
Miloslav Tomšej st.,
Skaličan ťelem aj dušú