Každý máme svoju prácu, svoje starosti, svoj vlastný život. Nie všetci občania sa môžu a chcú priamo podieľať na riadení mesta a rozhodovaní o dôležitých veciach. Na to sme si predsa s dôverou zvolili poslancov. No sme to my, všetci občania Skalice, ktorých sa každé jedno rozhodnutie na mestskom zastupiteľstve týka.
A tak záujem o vývoj udalostí a tém na zasadnutiach mestského zastupiteľstva by mal byť celkom prirodzený a logický. Ak občan nemá možnosť zúčastňovať sa na zasadnutiach ako pozorovateľ, všetko zásadné by sa mal dozvedieť z videozáznamu (ak je vyhotovený) a určite zo zápisníc zo zasadnutí.
ČO JE ZÁPISNICA A KDE JU NÁJDEME?
V Skalici sa zápisnica spracováva pravidelne po každom zasadnutí mestského zastupiteľstva. K čomu zaväzujú zákony, uvádzame v rámčeku na konci článku. Rokovací poriadok zastupiteľstva v Skalici neurčuje ako zápisnicu zverejňovať, no je zvykom, že ju úrad „vyvesí“ na internetovej stránke mesta (www.skalica.sk, pod kapitolami Samospráva/Mestské zastupiteľstvo/Zasadania MsZ.)
Kto chce, môže o ňu požiadať osobne v podateľni mestského úradu.
AKO ZÁPISNICA VZNIKÁ
Priamo na mestskom zastupiteľstve sa z každého rokovania robí zvukový záznam. Z neho potom zapisovateľ zápisnicu spíše, no treba si uvedomiť, že nejde o presný a doslovný prepis. Úlohou zapisovateľa je hodnoverne zachytiť celý priebeh rokovania.
Zápisnica by mala odzrkadľovať skutočný priebeh zasadnutia, vrátane návrhov, uznesení, vyjadrení a informácií o všetkých dôležitých prerokovávaných témach. Keďže je zapisovateľ iba človek a nie záznamník, preto overenie, či zápisnica zodpovedá skutočnosti, robia dvaja poverení poslanci, ktorí sú zodpovední za jej pravdivý obsah. Je potrebné, aby zápisnicu dôkladne prečítali a potvrdili to vlastnoručným podpisom, rovnako ako prednosta úradu a primátor.
KTO POTREBUJE ZÁPISNICE?
Zápisnica slúži v prvom rade občanom, ktorí nemajú možnosť zúčastniť sa na rokovaní. Je však veľmi dôležitá aj z hľadiska kontinuálnej práce nielen súčasného zastupiteľstva, ale aj každého nasledovného. Novozvolení poslanci by mali nadväzovať na prácu svojich predchodcov a práve zápisnice im povedia nielen čo sa schválilo (či zamietlo), ale aj prečo.
VŽDY JE ČO VYLEPŠOVAŤ
Využívame možnosť, že je na stole práve táto téma a zverejňujeme niekoľko zlepšení, vychádzajúcich priamo od občanov.
Vzhľadom k tomu, že nikdy nebude zápisnica taká, aby s ňou boli všetci spokojní, mal by sa súčasťou zverejnenej zápisnice stať nezostrihaný zvukový záznam.
Pre rýchlejšiu orientáciu navrhujeme: Na začiatku zápisnice pri jednotlivých bodoch programu uviesť stranu, na ktorej daný bod nájdeme. Rovnako treba u každého bodu uviesť čas, kde sa začína v zvukovom zázname. Nie je to nič komplikované. Potešujúce je, že to požadujú ľudia, v mene ktorých sa deje všetko, čo sa v zápisniciach píše. A ostáva v nich na veky i s tým, čo sme si mysleli, čo sme vykonali, nevykonali a akí sme boli.
Pozrite si zápasnice na tomto linku
Čo hovoria o zápisniciach zákony Zákon o obecnom zriadení 369/1990 Zb. v § 12 upravuje rokovanie mestského zastupiteľstva (MsZ). Podrobnejšiu úpravu rokovacieho poriadku ponecháva na samotnom zastupiteľstve, aby si samé upravilo priebeh rokovania, hlasovanie, vyhotovovanie zápisnice, jej podpisovanie a spôsob zverejnenia, prípadne ďalšie náležitosti. Zákon o obecnom zriadení 369/1990 Zb. v § 17 upravuje náplň činnosti prednostu mestského úradu a zápisnica je spomenutá medzi dvomi zákonnými povinnosťami. Jednou z nich je povinnosť prednostu podpisovať zápisnice z MsZ spolu s primátorom. Podľa zákona o slobode informácií 211/2000 Z. z. v § 5, ods. 2 a ods. 8 zápisnica MsZ podlieha zverejneniu. V tomto zmysle je zastupiteľstvo povinné zverejniť okrem iného zápisnice z MsZ aj z verejných zasadnutí, ďalej napríklad údaje o dochádzke poslancov zastupiteľstva, výpisy o hlasovaní poslancov po každom hlasovaní – okrem prípadov tajného hlasovania.