Obzor zo dňa 15. septembra 1865

Bol september 1865 a práve vyšiel OBZOR …
Je to neuveriteľné, ale v septembri 1865 stroskotalo alebo sa stratilo na svetových moriach 118 lodí. Francúzi sa pokúšali udomácniť v Mexiku a v tomto čase prebehlo niekoľko bitiek o Acapulco, ktoré vtedy ešte nebolo vyhláseným letoviskom, ale už bolo kľúčovým prístavom tichomorských obchodných ciest. V neďalekých Spojených štátoch naopak dohodou o prímerí končí nepriateľstvo dvoch strán z občianskej vojny. Zato v Južnej Amerike sa odohrával najväčší vojenský konflikt medzi Paraguajom a trojspolkom Argentíny, Brazílie a Uruguaja. No, svet nič moc.

Horčica škodí krawám. Powšechne známa rastlina horčica, ktorá i wšade na mokrých, tieň majúcich miestach dworu rastie (Polygonum hydropiper; nem. Wajserpfeffer) je najme slabším krawám welmi škodliwá, tak že po jej užíti (čo sa iba w najsúrnejšom hlade stáwa) krwou močiť počínajú. Ak hospodár príčinu choroby spozorowal, ona i sama od sebä prestane, keď howädo pri dobrom krme za pár dní w maštali ponecháme, aby ostré pozostatky krmu toho z tela swojho wylúčilo.

 

Keď malé deti nechcú behať. Všetkým matkám známo bude, že zdrawé, asi polročné dieťa ani nemôže dosť radostne ručičkama okolo sebä natrepotať, keď jich z powojnika raz won dostane; to isté stáva sa s nožičkami po dokonanom prwom roku života, tak že pol druha ročné dieťa už obyčajne behá. Ak ale w tomto weku dieťa nebehá, toho je dajaký telesný neduh príčinou, a menowite slabosť nožičiek, alebo náklonnosť k tak zwanej anglickej chorobe. W oboch pádoch wýborne poslúži, každé ráno štwrtník dobrého wína zohriať a ním telo dieťaťa, menowite nožičky wyumýwať; o tri, štyry týždne ukážu sa dobré následky jednoduchej pomoci tejto.