Prinášame zase niekoľko správ z Obzoru Daniela Licharda z roku 1863. V tom roku sa však diali okrem trhov aj iné veci – americký prezident Abraham Lincoln podpísal zrušenie otroctva, v Londýne bol otvorený prvý úsek metra a v Turčianskom sv. Martine sa uskutočnilo prvé valné zhromaždenie Matice slovenskej.
Jako sa zemiaky wo wlhkej komore opatrujú?
Niš tak skoro zemiaky, k zimným potrebám uschowané hnilobou nenakazí, jako keď zo steny wlhkej komory na ne woda dolu steká. Aby sme tomu prekazili, opatríme jich nasledujúcim spôsobom: na dlážku komory rozprostrime suchej zažnej slamy, na ňu dajme potom zemiaky a zase jich pokryme slamou; poneváč tedy slama k tak zwaným nawlhawým (hygroscopickým) telesám prislúcha ktoré, jako obyčajná sol kuchynská, wlahu z powetria welmi dychtiwe do seba wtahujú: steny komory ani neodwlhnú a tak ani záhubná jich woda zemiakom nebude škodiť. Nawlhnutú slamu môžeme swojim časom welmi pohodlne za stlaniwo pod rožný dobytok použiť. Čoby sme ale aj zemiaky w komore neopatrowali, predca k odwádzaniu škodnej wlhkosti, ktorá aj iným pokrmným článkom, plátnu atd. škodí: môžeme do komory dwa tri šúpy (wiazanice) suchej ražnej slamy postawit a keď obwlhla nowými zameniť.
W Holíči dňa 1. now.
Na piatkowom trhu stály ceny takto: pšenica 4 zl., raž 3 zl. 32 kr., jačmeň 2 zl. 80 kr., owos 2 zl. 6 kr., kukurica 3 zl. 60 kr., za prešporskú mericu. Repa (60 hlaw) kapusty predáwala sa na ostatných trhoch po 3 zl. 60 kr. do 4 zl. 20 kr. dla jakosti.) Podla holíčského trhu sprawujú sa wiac menej i miestne ceny v meste Skalici, kde trhow na obilie nemáme.