Škarniclova historická tlačiareň sa vrátila domov

V sobotu 23. septembra tohto roku sa uzavrel ďalší kruh. Domov, do pôvodnej budovy Škarniclovej tlačiarne na Škarniclovej ulici, sa vrátilo zariadenie a staré stroje.

Sen a úsilie posledného riaditeľa tlačiarne v tejto podobe Petra Macháčka a historika a knihára Petra Brezinu, ktorí s touto nádejou dlhé roky opatrovali sady písiem, vybavenie a stroje, sa naplnili. Počas Skalických dní spoločne s primátorom Skalice Ľudovítom Barátom prestrihli pásku Expozície kníhtlače a sprístupnili verejnosti „stroj času“, prenášajúci návštevníkov do doby klasickej kníhtlače. Spolu so zariadením akoby všetko ožilo.

Videla som pri strojoch zase ľudí, štosy potlačených papierov, vôňu tlače a lepidla… Sem sme ako deti chodievali za naším otcom a pán Brezina za svojou mamou. Takmer na svojom pôvodnom mieste stojí starý sádzací stroj a mne sa stále ozýva v ušiach jeho zvuk.

Všetkých iste poteší, že už len veľmi málo chýba k jeho obnovenému sfunkčneniu a dúfam, že ukážka práce na ňom sa stane súčasťou programu pre návštevníkov. Rada by som sa v mene všetkých nás, ktorí sme sa podieľali na vzniku a realizácii expozície, poďakovala primátorovi Ľudovítovi Barátovi a Mestu Skalica za poskytnutie autentických historických priestorov pre tento účel.

Expozícia bola ihneď zaradená na zoznam pamätihodností mesta a pod správou Turistickej informačnej kancelárie bude prístupná verejnosti ako všetky ostatné pamiatky. Za všetkých autorov verím, že vás jej návšteva poteší rovnako ako nás.

 

Prosíme Vás všetkých, ktorí vlastníte niečo, čo bolo súčasťou Škarniclovej či Teslíkovej predajne alebo starej tlačiarne, a vôbec predmety, ktoré s kníhtlačou súvisia, o láskavé ZAPOŽIČANIE týchto vecí, ktoré by obohatili expozíciu. Ďakujeme vopred.