Tak si myslím, že máme možnosť začať žiť inak

To, čo začalo plazivo vnikať do našich životov začiatkom tohto roku, nás v marci zasiahlo citeľne. Vtedy sme si mysleli, že to o niekoľko týždňov skončí, no koniec je stále v nedohľadne. Často však nie sú veci iba zlé, ako sa javia.

Vďaka malému vírusu sme dostali priestor alebo, ak chcete, boli sme donútení k poriadne hlbokému zamysleniu nad tým, kto sme a ako žijeme. Veľa vecí, ktoré boli samozrejmou súčasťou každodenného života, sa zmenilo. Niektoré zmeny nás len obmedzujú, niektoré sa nás však dotýkajú bytostne a sú bolestivé, niektoré dokonca vítame. Presne tak – často je rovnaká situácia pre niekoho veľkým zásahom do života, pre iného len obmedzením a ďalšieho sa to ani nedotkne.

Vnímanie týchto nútených zmien je ovplyvnené našou osobnosťou, vekom, štýlom života, stavom zdravia, skúsenosťami, okolnosťami, v ktorých žijeme, a mnohými ďalšími vplyvmi. Z tých istých dôvodov je každé naše zamyslenie veľmi individuálne. O svojich názoroch môžeme spolu diskutovať, porovnávať ich, či sa nimi navzájom inšpirovať. Napokon si však z toho zase každý odnesieme iba to svoje osobné pochopenie a poučenie.

Ak vám napadlo, že tieto situácie a zamyslenia už poznáme a určite sa nad niektorými vecami nezamýšľame prvýkrát, máte pravdu. To, čo je tentokrát iné, je už spomínaný dlhý čas a koniec v nedohľadne. Vďaka nemu dostávame nielen príležitosť na zamyslenie, ale aj priestor na to, aby sme začali naše poznania a poučenia skutočne dostávať do života. Evolučný biológ prof. Jaroslav Flegr v jednom rozhovore povedal: „Je to ako po povodniach – ľudia si ich chvíľu pamätajú a zanedlho znova stavajú domy pri vode.“ Azda po prvýkrát máme možnosť zaviesť do našich životov premeny, vyplývajúce z našich poznaní skôr ako zabudneme na nebezpečenstvo, ktoré nás k nim priviedlo.

Buďme vďační za to dlhé obdobie na zamyslenie, za naše poznania a hlavne za možnosť začať ich žiť. A možno toto obdobie ani fakticky koniec mať nebude, lebo možno po prvýkrát nezačneme znovu stavať domy pri vode.

S úctou
vďačná Želmíra Macháčková