Vážená pani primátorka, vážení poslanci!

Vieme, že v tomto náročnom čase máte určite veľa neštandardných povinností, no i tak si dovoľujeme obrátiť sa na vás s výzvou do májového čísla. Májové číslo síce venujeme aj aktuálnej téme o koronavíruse, no v OBZORe chceme prinášať hlavne to POZITÍVNE, ČO SI Z TEJTO SITUÁCIE MÔŽEME ODNIESŤ. Preto sme v aprílovom čísle oslovili našich čitateľov a oslovujeme aj vás s témou:

Čo vám koronavírus VZAL
a čo vám DAL?

Čo nám tento nepoznaný stav krajiny vzal, to všetkým napadne veľmi rýchlo, no pomalšie to už ide s tým, čo nám DAL. Napíšte nám váš príbeh, pohľad, postrehy a nezabudnite napísať, čo vám DAL a v čom si myslíte, že budeme lepší, keď táto situácia skončí. Okrem iného veríme, že nás tento spôsob myslenia lepšie naladí, možno si uvedomíme, čo sme si doteraz neuvedomili a zároveň môžeme byť inšpiráciou pre ostatných čitateľov. Môžu to byť nielen zamyslenia z pozície poslancov zastupiteľstva, ale i vaše osobné.

VYSVETLIVKY:

0 neodpovedal
? nedal jednoznačnú odpoveď

MIERNA Anna
Odpoveď dolu pod fotkami
BARÁT Ľudovít
0
BUČKOVÁ Ľubica
0
HANZALÍKOVÁ Veronika
Odpoveď dolu pod fotkami
HERTL Adrián
Odpoveď dolu pod fotkami
HORŇÁK Miroslav
0
HORŇÁK Vladislav
0
CHOVANCOVÁ Katarína
0
KADLEČÍK František
0
KOJŠ Martin
Odpoveď dolu pod fotkami
KOŠÍK Peter
0
LIPOVSKÝ Miroslav
0
OZÁBALOVÁ Anna
Odpoveď dolu pod fotkami
PAGÁČ Peter
0
PÁLFFY Žigmund
0
RANGL Erik
0
REKOŠOVÁ Jana
Odpoveď dolu pod fotkami
ROMAN Milan
0
SKÁLA Jozef
0
ŠANTAVÝ Rudolf
0

Milí Skaličania, v tomto náročnom období si všetci veľmi uvedomujeme, že náš život a naši najbližší nie sú samozrejmosť. Ak by som mala pomenovať čo mi chýba najviac, tak sú to stretnutia s mojou rodinou. Moje deti a mamu nemôžem objať a určitú dobu potrvá, kým sa stretneme. Pre nikoho z nás nie je odlúčenie jednoduché. Covid však priniesol aj pozitívnu stránku. Ľudia oveľa viac myslia na iných. Počas riešenia krízovej situácie stretávam mnohých, ktorí sú ochotní nezištne pomáhať iným. A to aj napriek tomu, že tým ohrozujú sami seba. Tieto stretnutia vo mne vzbudzujú obrovskú nádej a optimizmus, že všetko to zlé, čo so sebou priniesol koronavírus čoskoro skončí. Ďakujem vám za nádej.
Anna Mierna, primátorka

Skalica, Slovensko, ale i celý svet sa musí popasovať s pandémiou. Domnienka, že máme všetko pod kontrolou, sa stala ilúziou. Myslím si, že nastáva obdobie veľkého uvedomenia. Profesia, príroda, dostupnosť služieb, cestovanie, sloboda, staroba a zdravie – všetko je zrazu vnímané intenzívnejšie. Znížili sa emisie, je počuť viac zvuky prírody, na mnohých miestach hlásia zlepšenie kvality ovzdušia. Rozmanitosť je prínos. Dve strany jednej mince, záleží od uhla pohľadu. Napriek pracovným povinnostiam si nájdem čas na šálku čaju a spomalím. Toto obdobie vnímam ako príležitosť, bilancovanie hodnôt a potvrdenie známej frázy, že nič v živote nie je samozrejmosť. Život je dar a je treba ho chrániť.
Veronika Hanzalíková, zástupkyňa primátorky

Koronavírus mi dal viac priestoru pre rodinu. To beriem pre mňa ako veľké pozitívum. Veľmi som sa potešil viacerým skupinám a organizáciám, ktoré, či už individuálne občanom alebo mestu pomohli, bez toho, aby dali o sebe vedieť, že nezištne pomáhajú. Ľudia si viac všímajú ľudí vo svojom okolí a pri potrebe akejkoľvek pomoci radi pomôžu. Teraz sa ukázalo, že v okolí Skalice sú pekné miesta, čo stoja za navštívenie v rámci zdravotnej prechádzky. Skalické hory, Baťov kanál, vinohrady a Skalické rybníky. Len ma trošičku mrzí, že napríklad na Skalických rybníkov po návštevníkoch ostáva veľa odpadu. Za mesiac marec sa vyzbieralo osem plných vriec odpadu. V okolí lavičiek a altánkov bolo najviac odpadu. Mne osobne chýba najviac to, že sa zatvorili hranice. Takže, sloboda cestovania k naším susedom, hlavne na výlety na bicykli popri Baťáku.
Adrián Hertl, poslanec

Jedným z mála dobrých znakov krízy je, že sa ukazuje, čo je podstatné a čo nepotrebné. Zrazu sme zistili, že vieme prežiť aj keď obchody sú v nedeľu zatvorené. Zameriavame sa na dôležité veci, počúvame skutočných odborníkov, napríklad profesora Krčméryho. Ovzdušie sa stalo čistejším. V schránkach sa nenachádzajú obrovské množstvá nepotrebných letákov. Spoznávame chodníčky v okolí mesta, o ktorých sme ani netušili, že existujú, a to všetko v kruhu najbližších, ktorí boli vytesnení z nášho každodenného života vďaka množstvu „bezvýznamných“ úloh. Dokážeme implementovať v relatívne krátkom čase veci, ktoré v minulosti z dôvodu byrokracie neboli možné. Ľudia sa dokážu nezištne spojiť pre dobrú vec.
Martin Kojš, poslanec

Zažívame nezvyčajné obdobie v živote, neočakávaná epidémia postihla každého. Nosíme rúška, na ulici sa takmer nepoznáme, obmedzili sme stretnutia, nepodávame si ruky, obchody, fabriky, kostoly sú zatvorené (to sa nepodarilo ani komunistom), nekonajú sa kultúrne a spoločenské podujatia, atď.Každá minca má dve strany. Ľudia sú prekvapení, príroda sa teší kľudu, ovzdušie je čistejšie, vtáctvo spokojnejšie, prevádzky hazardných hier sú zatvorené (v petícii o ich trvalom zatvorení stále pokračujeme).Dostali sme príležitosť zamyslieť sa nad sebou, nad správaním sa voči sebe, voči okoliu, svetu, prírode, zvažovať svoje materiálne i duchovné potreby, uplatňovať pokoru, skromnosť, venovať viac času svojim najbližším.
Anna Ozábalová, poslankyňa

Pred vypuknutím COVID-19 bol nielen môj, ale určite aj život väčšiny ľudí uponáhľaný, stresový a hlavne nikto nemal čas na nikoho a na nič.Teraz ľudia rozmýšľajú inak, robia veci inak, využívajú čas v prospech svojej rodiny. Nepríjemnosťou je zlá ekonomická situácia, ktorá spôsobuje komplikáciu mnohým rodinám. Opatrenia sa sprísňovali, no teraz prichádza obdobie, ktoré nám umožní pomaly sa opäť dostávať do normálneho cyklu. Dúfam, že sa rozširovanie COVID-19 ustáli, resp. zastaví a začneme si vážiť viac zdravia, zamestnania, voľného času, času s rodinou, či kamarátmi.Prajem nám, aby sme sa k sebe správali s úctou a naďalej si pomáhali ako to niektorých teraz koronavírus naučil.
Jana Rekošová, poslankyňa