V Kozinách víno hodnotí KSS

V  Kozinách sa každý rok, vždy prvú februárovú sobotu, uskutočňuje ochutnávanie minuloročných červených vín a  ako sa patrí, aj s  ich ohodnotením.

Špecialitou súťaže je, že víťaz má za prvú cenu povinnosť dodať na posedenie 10 litrov víťazného vína. Koziny sú známe ako najlepšia poloha pre odrodu Zweigeltrebe. Všetko naozaj organizuje KSS, teda Kozinský spolek súsedú. Teší nás, že sa do aktivít zapájajú už aj mladí. Viac o  tomto ročníku podujatia napíšeme po jeho uskutočnení. Inú akciu majú však Koziny za sebou len nedávno.

KOZINSKÁ STRELA POD VINTOPERKOM

Každý poriadny chlap Skaličan má okrem plávania, korčuľovania a  pitia červeného vedieť aj strieľať. Ja som tam kedysi došiel ako prišelec a strieľať si jeden z druhého a neurážať sa ma naučili a  učia kozinskí vinohradníci. Stalo sa už tradíciou, že pod skalickým Vintoperkom sa na Štedrý deň doobeda zídu chlapi a chlapci z Kozinských vinohradov. Teraz už aj ich priatelia a ich deti.

Tu sa totiž vo vinohrade pri búde Janotových odohrávajú preteky v streľbe zo vzduchovky. Začiatok tohto podujatia sa datuje do roku 2000, teda tieto Vianoce to bol už 17.  ročník. Pôvodne som chcel uľahčiť žene, aby mala väčší pokoj pri príprave Štedrej večere a účelne „zamestnať“ neposedných chlapcov. Aj keď sme doposiaľ mali účasť iba chlapov a chlapcov, ozdobou tohto roku sa stali pekné Macháčkových dievčatá. Teraz ešte nestrieľali, ale určite zavedieme aj dievčenskú kategóriu. Hodnotených bolo 5 rán v kategóriách chlapi a  chlapci. Rivalita však bola veľká a radosť zo streľby a prekárania tiež. Na výsledku až tak nezáležalo, hlavná bola pohoda. Keďže väčšina chcela vidieť zlaté prasiatko, tak sa moc nejedlo, alebo obmedzene. Zato víno a  teplý čaj sme si užívali. Tekutiny sa údajne môžu, a tak sme si po streľbách ešte urobili prechádzku a  navštívili Macháčkove sklepy a  búdy. Tohto roku sme hladinu alkoholu ustrážili, a  tak šťastný a  spokojný Štedrý večer napokon zavládol.

 

Kedy bola táto strela na Vianoce uletela. Striel bolo moc, možno stovky, strieľalo sa zo vzduchovky. Z Kozin chlapi ku mne prišli, aj ich známi sa tu zišli. Na strelecké preteky, nech to bude na veky.

Zišli sa tam chlapi rúči, otec syna strieľať učí. Do ucha mu otec šušká, učí ho, kde je tá muška. Nádej mu však zhasína, nebola to desina. Nedbaj ty na hlúpe reči, Hlavne, že to bolo v terči.

Tak sa blíži Štedrý večer, zlaté prasa – veľa nežer! V pokoji sa rozchádzame, veselé si zaželáme!

Janota Michal