Voľby 2018 – Volebný program občana

Všetci si vyberáme z kandidátov na primátora a poslancov. Viac-menej (skôr menej), slušne diskutujeme o ich volebných programoch. Diskutovať o iných, to nám ide.
Čo tak „zahrať sa novú hru“ a ísť kandidovať na občana? Skúsiť pripraviť si volebný program občana. Každý sám za seba.

 

MÔJ VOLEBNÝ PROGRAM KANDIDÁTA NA OBČANA

 

  1. IDEM K VOĽBÁM
  2. BUDEM VOLIŤ PRIMÁTORA

Nevieme koho? Nikto nie je dokonalý. Ani my sami. Prestaňme sa baviť o nedokonalosti a poďme na to konštruktívne! Aký je, teda, návod na výber? Za mňa prvý krok: zrovnať si požiadavky a dať im priority. Druhý krok: vybrať tie hlavné. Nie moje osobné, ale zodpovedne za občanov Skalice. Mám tri:

  • Chcem poznať reálnu ekonomickú situáciu mesta a po voľbách očakávam vstupný ekonomický audit so zrozumiteľným vysvetlením pre občana. Sľuby kto čo vybuduje pre mňa nie sú
  • Chcem, aby sa prioritne riešili problémy mesta, nie vybavovanie si osobných Osobné spory odsúvajú dobré riešenia v prospech obyvateľov na druhú koľaj, lebo v osobných sporoch ide prioritne o výhru ega.
  • Chcem obojstrannú komunikáciu občanov a ich zástupcov. Občania majú právo a povinnosť pýtať sa, zástupcovia majú povinnosť odpovedať a vysvetľovať.
  • Všetky ostatné moje požiadavky (čo sa bude budovať, kedy a podobne) sa odvíjajú od vyriešenia tých troch základných.

Vďaka prvým trom prioritám mi jeden kandidát/ka „trčí“, nie je ideál, no mám jasno.

  1. BUDEM VOLIŤ PLNÝ POČET POSLANCOV

Niet z čoho vybrať? Jednak si pripomeniem, že je to aj vďaka piatim volebným obvodom, ktoré terajší primátor podporoval a niektorí poslanci schválili. Tiež sa dosť poslancov zdržalo hlasovania a nepáčilo sa mi to. Zdržovať sa hlasovania je pre mňa vyhýbanie sa povinnosti a zodpovednosti. Ak by to nabralo tento alibistický smer a začala sa zdržovať väčšina poslancov, rozhodovala by o nás hŕstka. Tak jediné čo môžem urobiť, konať podľa svojho presvedčenia – „nezdržovať sa“, nevyhýbať sa plnej voľbe a voliť plný počet poslancov. Aj keď rozhodovanie je, veru, veľmi ťažké. No v takej situácii bývajú pri hlasovaní aj naši poslanci, ktorých často posudzujeme. Dvoch kandidátov mám vybratých a u dvoch zatiaľ nemám jasno. Mám na výber ešte pár dní.

  1. BUDEM SA POČAS VOLEBNÉHO OBDOBIA 2018-2022 ZAPÁJAŤ DO VEREJNÉHO DIANIA

Vhodením volebného lístka do urny neskončím, lebo tým nekončí moja občianska zodpovednosť. Našim právom a povinnosťou je zaujímať sa o riešenia problémov mesta a pýtať sa na to, čo nám nie je jasné.

  1. BUDEM SA UČIŤ KOMUNIKOVAŤ

Nejde iba o právo pýtať sa a povinnosť odpovedať. Ide o spôsob komunikácie, ochotu počúvať a snahu pochopiť. Máme sa čo učiť všetci spoločne.

Aký volebný program máte vy?

Nezabudnime! Neoklameme to. Zvolení zástupcovia sú našim vlastným zrkadlom. Želám nám všetkým, aby sme po voľbách videli v zrkadle náš skutočný obraz. A ak sa nám aj nebude celkom páčiť, tak máme na to štyri roky – štyri roky práce aj na sebe, aby ten obraz pri ďalších voľbách bol o niečo krajší.

 

Želmíra Macháčková