Za svetovým Skaličanom prof. Ľubomírom Ďurovičom

Prof. Dr. Ľubomír Ďurovič.
Zdroj Teraz.sk

Prázdniny sú dlhé a tak sa stane, že niektoré významné udalosti sa vzdialia skôr ako sa dostanú na stránky našich novín. Sú udalosti, ktoré však neodznejú ani za dlhú dobu. Takou je skon prof. Ľubomíra Ďuroviča.

Narodil sa 9. februára 1925 vo Važci a zomrel 7. júla 2022 vo švédskom Lunde, a predsa je jedným z najvýznamnejších Skaličanov. Skaličanom sa stal v deviatich mesiacoch, kedy prišiel jeho otec ako evanjelický farár na uvoľnené miesto v Skalici. Významným sa stal svojou prácou. Študoval, a neskôr ako pedagóg pôsobil, na mnohých univerzitách. Tou poslednou bola univerzita v Lunde, kde aj žil. Bol odborníkom na gramatiku slovanských jazykov a venoval sa okrem iného výskumu kultúrnej histórie slovanských národov na pozadí kultúrnej histórie Európy. Práve preto sme dúfali, že ako Skaličan a jazykovedec by nám mohol zásadne pomôcť minimálne radami a vedomosťami pri našej snahe o uchopenie a spracovanie slovníka skalickej mestskej reči. K tejto téme sme s ním aj pripravovali rozhovor do Skalického Obzoru a boli sme v kontakte prostredníctvom jeho dcéry Nataše, ktorá mu od nás odovzdala knihy o skalickom rubíne, trdelníku, histórii kníhtlače v Skalici a hlavne o skalickej mestskej reči.

Bohužiaľ, nepriaznivý čas a zdravotný stav pána profesora nám našu vysnenú spoluprácu neumožnil a už ani neumožní. Je nám to ľúto a lúčime sa s ním aj touto cestou, ďakujeme za jeho významnú celoživotnú prácu, ktorá tu ostane navždy.

Želmíra Macháčková

Podľa slov jeho dcéry budú ostatky Prof. Ľubomíra Ďuroviča uložené na jar do rodinného hrobu v Skalici.

Pani Nataša Ďurovičová k fotografii svojho otca napísala: Konečne sme na pošte vybrali váš balík a odvtedy sa tata nenechá vytrhnúť od čítania, striedajúci medzi oboma knihami. Srdečne zaňho ďakujem aj Vám aj pani Fordinálovej … Verte, že si oba texty vychutnáva.