Cestuj a spoznávaj

Foto: ZŠ Vajanského

Spôsob, akým trávia naše deti voľný čas, priviedol nás, učiteľov na ZŠ Vajanského k myšlienke spojiť príjemné s užitočným. Založili sme krúžok, ktorý by žiakom umožnil pohyb a popritom dostali možnosť spoznávať krásy nášho Slovenska. Množstvo výletov a exkurzií škola organizuje počas školského roka, novou myšlienkou však bolo ponúknuť žiakom počas jarných, či jesenných prázdnin program, ktorý by prispel k rozšíreniu vedomostí a zlepšil ich fyzickú kondíciu. Preto sa rozhodli založiť geograficko–historický krúžok ,,Cestuj a spoznávaj“. Prvé dve cesty smerovali do Vysokých Tatier a na Oravu. Blížia sa zase jesenné prázdniny a s nimi ďalší cieľ – Banská Štiavnica. Prajeme krásnu cestu a veľa nových zážitkov.


CESTY K CIEĽOM

Cesty do našich cieľových staníc sme absolvovali prevažne vlakom. Cestovateľský krúžok začal svoju činnosť práve v našich najvyšších horách a spoznali sme nemalú časť Vysokých Tatier – Hrebienok, Rainerovu útulňu, vodopády Studeného potoka aj Štrbské pleso. Sprevádzal nás lesník z Tatier, ktorý nám poskytol informácie z prvej ruky. Oboznámil nás s ochranou lesa a opísal nám jednotlivé druhy rastlín, stromov a zvierat.

HORY AJ VODA

Neodmysliteľnou súčasťou nášho výletu bola asi najväčšia detská radosť – voda. V AquaCity Poprad sme si dopriali teplé bazény, vírivky, či tobogany. Pre niektorých sú Tatry možno každoročnou samozrejmosťou, ale je to úplne iné, pokiaľ skupina spolužiakov naplní celý vagón dobrou náladou. Program pokračoval aj večer, keď žiaci dokazovali svoje vedomosti z výletu.

NA ORAVE DOBRE

Tak sa spieva v ľudovej piesni a tak náš druhý výlet smeroval na Oravu. Na namáhavú cestu vlakom sa zabudlo už pri našej prvej zastávke v AquaRelax Dolný Kubín. Oravský hrad, ktorý bol ešte pred pár dňami pre snehovú kalamitu zatvorený, nám ponúkol pravú zimnú atmosféru. V jedinečnom skanzene – Múzeu oravskej dediny v Zuberci-Brestovej sme sa dozvedeli o živote v oravských dedinách a mali sme tu možnosť zažiť pravú oravskú guľovačku. Mokrí a vyhladovaní sme sa vrátili na ubytovňu. Žiaci si v skupinách vytvárali svoje mapy a prostredníctvom vytvorených otázok overovali vedomosti svojich spolužiakov.

VÝLETY POKRAČUJÚ

Veríme, že aj v budúcnosti sa nám podarí zrealizovať podobné aktivity, pretože hodnotenia žiakov sa niesli prevažne v pozitívnom smere. Deti si popri mnohých zážitkov odniesli domov aj nové poznatky, spoznali nových kamarátov a v neposlednom rade videli krásne časti Slovenska, čo je aj hlavným cieľom tohto krúžku.

Martin Baláž, Viera Šomšáková,
učitelia ZŠ Vajanského


AKO BOLO NA VÝLETE?

Spýtali sme sa detí, ktoré všetko zažili na vlastnej koži.

Bola som v Tatrách aj na Orave. Zase poznám Slovensko o niečo bližšie. V Tatrách sa mi páčila príroda, čistota a ich „pravý“ slovenský vzduch. Na Orave je pekný hrad aj skanzen a výborné syrové výrobky.
Romana Matulová, 6. C

Tento krúžok pre mňa veľa znamená. Deti toho veľa nacestujú a veľa toho spoznajú. Ja som sa s krúžkom dostal do Tatier a dúfam, že sa ešte niekam pozriem na budúci školský rok.
David Válek, 5. A

Najviac sa mi páčilo v AquaCity Poprad, ubytovanie, turistika a čerstvý vzduch, no nepáčilo sa mi, že prvý deň som musel vstávať o piatej ráno.
Eduard Janota, 5. A

Veľmi som si to užila. Bol to pekný výlet. Mne osobne sa páčilo všetko, ale najviac Štrbské pleso. Nepáčili sa mi večere a to, že niektorí ľudia sú moc domýšľaví. Cesta vlakom je super, iba prestupy sú na nič. Bol to super výlet.
Tamara Lukáčová, 6. A

Hrebienok bolo prekrásne miesto. Určite by som išiel ešte raz. Veľmi sa mi páčila príroda v Tatrách. Najradšej by som tu ostal ešte desať dní.
Marek Špaček, 5. A

Najkrajší zážitok mám z túry k vodopádom. Na budúce by som chcela ísť do Slovenského raja.
Magdaléna Ivičičová, 6. C

Mne sa páčilo všetko, ale najviac aquapark a túra. Výlety boli veľmi dobré a išiel by som ešte raz.
Timon Bartal, 5. A

Páčilo sa mi, že tam bol čerstvý vzduch, pekné izby s balkónom a vlastná kúpeľňa.
Klaudia Voglová, 5. A

Páčil sa mi výlet zubačkou na Hrebienok a tiež výlet k vodopádu a na Štrbské pleso. Jediné, čo by som zmenil je dĺžka pobytu aspoň na päť dní.
Juraj Sopúšek, 6. A

Páčila sa mi túra, aquapark, izba, Štrbské pleso, Hrebienok, tobogany, výhľad, príroda, vzduch, Vysoké Tatry, večierka, pohodlie, … Páčili sa mi výlety, že učitelia trávili svoj čas s nami, wifi na izbe a zadarmo bagety.
Matej Vulgan, 5. A

Bola som prvý raz na východe Slovenska. Veľmi sa mi páčilo. Nepáčila sa mi len dlhá cesta vlakom.
Lea Roštárová, 5. C

Mne sa páčilo, že sme išli na vodopády a ako sme išli po kameňoch. Pri vodopádoch sme videli krásnu dúhu.
Laura Hazlingerová, 5. A

Najlepší zážitok bol, že som mohol byť na izbe s kamarátmi. Najhorší, že sme sa stále fotili. Nabudúce by som chcel ísť do Prahy, lebo je tam veľa pamiatok.
Matej Kračmer, 5. A

Tatry boli nádherné a vôbec sa mi nechcelo ísť domov.
Kamila Guček, 5. C

Výlet na Oravu sa mi veľmi páčil. Super bol aj AquaRelax Dolný Kubín. Všetci sme sa tam poriadne zabavili. Navštívili sme aj Oravský hrad. Výlet bol super a určite by som išiel ešte raz.
Dominik Hudeček, 6. C

Na Orave sa mi veľmi páčilo. Navštívili sme pekný hrad a užili sme si veľa zábavy. Aj sa nám podarilo zguľovať pani učiteľku.
Richard Topolčány, 6. C

Foto: ZŠ Vajanského
Foto: ZŠ Vajanského