Keď sa to tak zoberie doslova, každý mesiac je plný dní. Od začiatku do konca. Ťažko si vieme predstaviť, že by nejaký deň chýbal. Ak, o jednom prípade ste sa dočítali v prvom čísle tohtoročného Obzoru, kde sme sa zaoberali kalendármi. No a tam sa stal taký prípad, že nezmizol len jeden deň, ale rovno desať, keď pri náprave chyby merania času nasledoval po 4. októbri hneď pätnásty. Avšak odvtedy nám len raz za štyri roky naopak pribudne 29. február. To sme odbočili, teda na začiatok – každý mesiac je plný dní, ale apríl je plný dní medzinárodných. V tomto smere sa ľudstvo vybláznilo dosť. Keď sme pri tom, každého napadne ako prvé spojenie bláznivý mesiac s rovnako nevyspytateľným počasím a prvý deň ako deň bláznov. Evidentne do toho sa nijakej váženej organizácii nechcelo, i keď Svetová psychiatrická asociácia (WPA) do toho pokojne ísť mohla. Rovnako sa táto vážená organizácia mohla zamerať na pohnútky a navrhovateľov niektorých medzinárodných dní, ktoré skutočne „oslavujeme“. Všetko si však treba vydebatovať (sme v Mesiaci multikultúrnej komunikácie), ale pokojne (apríl je aj Mesiacom uvedomovania si stresu) a ak vás to prestane baviť, utečte do lesa, pretože apríl je aj Mesiac lesov …
1. apríl
Keďže sa, teda, ku dňu bláznov nikto nemal, stalo sa napokon, že sa dňa plného vtákovín ujali ornitológovia. Ak si však myslíte, že je to súčasná environmentálna záležitosť, tak to by bol omyl. Po prvýkrát s tým prišiel rakúsko-uhorský slovenský prírodovedec Oto Herman v roku 1900 v tomto čase, keď sa vracia najviac sťahovavých vtákov. Keďže to samotné tak vtipné nie je, vznikol v roku 1996 z podnetu americkej organizácie Playfair Medzinárodný deň zábavy v práci. Má zvýšiť povedomie o hravom prístupe a jeho vplyve na zdravie, produktivitu a tvorivosť. Sú všakpracoviská, ako krematóriá, armáda, či uhoľné bane, kam tento sviatok preniká len pomaly.
2. apríl
V roku 1805 sa narodil Hans Christian Andersen a tak je logicky druhý aprílový deň Medzinárodným dňom detskej knihy. Európa prenechala tento deň akciám za práva migrantov. Práve detské knihy sú však plné svetov, kam by mali deti utekať tak často, ako sa len dá. Treba však byť pozorní a ohľaduplní aj k tým, ktorí nedobrovoľne utiekli z nášho sveta do svojho vlastného a tak nezabudnite – je aj Svetový deň povedomia o autizme.
3. apríl
Prepáčte, ale je to tak – tretieho je Medzinárodný deň spodnej bielizne. Spôsob oslavy je na každom, ako uváži. Len dovoľte jednu zaujímavú poznámku: Do vývoja takých nohavičiek prevratne zasiahla madam Lucy Duff-Gordonová, ktorá ich skrátila od kolien na súčasnú dĺžku. Okrem iného i vďaka tomu, že sa jej podarilo prežiť stroskotanie Titanicu.
4. apríl
Štvrtý deň v mesiaci je Medzinárodným dňom proti nášľapným mínam a na podporu akcií proti nášľapným mínam a Medzinárodným dňom bez násilia. Mali by sme sa tešiť na deň, kedy podobné dni zmiznú z kalendára, pretože nebudú potrebné.
5. apríl
Deň zdravého sexu … V tejto súvislosti zvyšok roka nevychádza príliš v dobrom svetle. Vo svete existuje ešte asi desať medzinárodných dní, týkajúcich sa sexu, ale tie sú, teda, dosť choré. Ani nechcite vedieť.
7. apríl
Svetový deň zdravia je pripomienkou založenia Svetovej zdravotníckej organizácie v roku 1948. Síce stále platí, že zdravie sa kúpiť nedá, ale trocha to naštrbuje vedomie, že výroba liekov je pre biznis rovnako zaujímavá ako obchod so zbraňami.
8. apríl
V roku 1971 vyhlásili Rómovia na svojom 1. medzinárodnom kongrese Medzinárodný deň Rómov. Najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia v Európe má v súčasnosti odhadom od 7 do 14 miliónov príslušníkov.
11. apríl
Asi je málo dní v roku, ktoré by mohli na nás viac doľahnúť ako tento. Cieľom všetkých tých „sviatkov“ však nie je vystrašiť nás, ale nezabudnúť. V ten istý deň, keď bola oslobodená Skalica, oslobodili aj väzňov koncentračného tábora v Buchenwalde. Pripomína to Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu. Ešte stále je k tomu veľmi dobrý dôvod pripomínať si tento deň po celom svete. Okrem práv však nesieme v sebe i povinnosti, a to, čo z nás robí z ľudských bytostí ľudí, je ohľaduplnosť a pomoc. Tento deň je Svetovým dňom Parkinsonovej choroby aj Dňom narcisov a, teda, Dňom boja proti rakovine.
12. apríl
Svetový deň letectva a kozmonautiky pripomína prvý let človeka do vesmíru v roku 1961. Záhorák a rodák z Veľkých Levár, šéf vlastno-menného orchestra Gustav Brom nahral už o tri dni pieseň Dobrý den, majore Gagarine. Pravdepodobne je trocha aj o Skalici, pretože v texte nájdeme: „Dobrý den, majore Gagarine, … celý svět připil Vám rudým vínem.“ Myslím, že to je jasné.
13. apríl
Deň nespravodlivo stíhaných je vážna vec, kedykoľvek a kdekoľvek. Tento pripomína noc v roku 1950, kedy ŠTB obsadila kláštory a začali sa čistky. Kto unikol pred niekoľkými rokmi ľudáckemu režimu, gardistom a okupačným fašistickým jednotkám, neunikol komunistom z vlastnej ulice.
15. apríl
Svetový deň umenia. Ak odrátame zo života ľudstva všetko naše úsilie o prežitie, teda, aby bolo čo jesť, nebolo nám zima a bolo nás viac, neostane mnoho vecí a z tohto pohľadu vlastne všetky neužitočné, ako šport, filozofia, či umenie. Otázkou je, či vlastne práve tieto činnosti nie sú zmyslom toho, že sa snažíme prežiť. Športovci však starnú, filozofie strácajú platnosť, a je-
diné umenie nás teší na veky. Ak ho zo športu nezničí nejaký
„filozof“.
16. apríl
Svetový deň hlasu presadili v roku 1999 brazílski otorinolaryngológovia a má byť oslavou vyjadrovania myšlienok, nápadov a emócií. Má pripomínať ako dôležité je starať sa o hlas, keď už nám bol daný. O nič menej dôležité však nie je vážiť si hlas volebný a starať sa oň (keď už nám bol tiež daný). Ak by sme po voľbách chripeli a bolelo nás jeho použitie, možno by sme si viac vážili, že ním môžeme vyjadrovať mnohé z toho, čo si myslíme.
17. apríl
Svetový deň hemofílie bol vyhlásený v roku 1989 Svetovou federáciou hemofílie (WHF) na počesť jej zakladateľa Franka Schnabela, ktorý sa narodil v tento deň a počas svojho života sa venoval zlepšeniu starostlivosti o osoby s hemofíliou. Tu nie je o čom mudrovať.
18. apríl
A máme tu jeden z najhustejších dní v roku – je to Svetový deň kultúrneho dedičstva alebo tiež Medzinárodný deň pamiatok a sídiel, ktorým začína Mesiac kultúrneho dedičstva. Haleluja! Kto niečo vytvára, zlepšuje svet. Ďalej je to Svetový deň rádioamatérov, ktorých si pamätám z detstva a ktorí snáď vyhynuli pri zrode satelitov, mobilov a GPS, ale sviatok trvá. Európsky deň za práva pacientov a Medzinárodný deň žonglovania by sa dali pri bližšom pohľade spojiť do jedného. Na a k tomu všetkému je Medzinárodný deň boja proti hluku. Ticho totiž lieči. Najmä, ak vypnete večerné správy.
21. apríl
Svetový deň modlitieb za kňazské a rehoľné povolania je oslavou povolania a poslania kňazov a zasvätených osôb, ktorí svoj život zasvätili viere v Ježiša Krista a službe blížnym. Toto ma zarazilo. Človek si ani neuvedomuje, že aj tí, čo sa za nás modlia, potrebujú, aby sa za nich niekto modlil, rovnako ako potrebujú pomôcť tí, čo nám pomáhajú, alebo možno zaplatiť niečo tým, ktorí za nás platia …
22. apríl
Deň Zeme, s veľkým zet. Znie to ako sviatok úplne všetkého a treba si k jeho veľkosti trocha poodstúpiť. Nestačí vystúpiť na orbitu, odkiaľ vyzerá ako obrovský glóbus, ani na Mesiac, odkiaľ je ešte stále jasným miestom, kam sa vrátime. Pozrite si posledné zábery našej planéty napríklad zo sondy, mieriacej k Venuši. Sme malá modrá bodka v čiernom mori prázdna, temnej hmoty a temnej energie. Tá bodka je všetko, čo máme a musíme s tým vyjsť. Aj so sebou navzájom.
23. apríl
Za Svetový deň kníh a autorských práv bol tento deň zvolený preto, že v roku 1616 súčasne zomreli na rôznych koncoch Európy autor Dona Quijota Miguel de Cervantes y Saavedra a autor mnohých hier William Shakespeare. Všade síce nájdete, že Cervantes zomrel o deň skôr, ale v literatúre je možné všetko. Ich knihy vychádzajú dodnes a boli zdrojom námetov pre toľkých ďalších spisovateľov, že páni vedia o autorských právach svoje.
24. apríl
Tento deň by sa mohol nazývať aj dňom túžby po slobode. Svoje dni majú skauti, laboratórne zvieratá a vodiaci psi. Tak silne ju deklarujeme, no sme zviazaní – pravidlami, priestorom a osudom, či úlohou slúžiť. Znie to možno podivne, ale v tejto súťaži najviac slobody získava ten, kto je zviazaný s niekým, čo pomáha.
25. apríl
Svetový deň tučniakov a Svetový deň boja proti malárii. Čo už my k tomuto, priatelia, v našich zemepisných šírkach? Tak len všetko najlepšie, veľa rýb a málo komárov!
26. apríl
Svetový deň duševného vlastníctva má za cieľ „zvyšovať verejné povedomie o úlohe duševného vlastníctva v každodennom živote a oslavovať kreativitu a prínos novátorov“. Najväčším problémom však je, aby duševné vlastníctvo zobrali ľudia vôbec na vedomie. Teda, vo všeobecnosti. Sú jednotlivci, ktorí to chápu, ale sú to väčšinou autori. Ešte stále prežíva socialistický postoj ukradnúť čo nie je zabetónované alebo privarené a čo len tak leží, je vlastne všetkých. A videli ste už niekedy priviazať reťazou myšlienku? Ak áno, tak nie za účelom ochrany myšlienky samotnej, ale ochrany pred ňou, to sme však už v inej oblasti.
27. apríl
Svetový deň dizajnu je náhodou veľmi užitočná vec. Nielen ako uznanie dizajnérom, avšak, aby sme my ostatní aspoň raz do roka skutočne vnímali svet, prizreli sa lepšie veciam, uvideli aké nádherné detaily môžu mať predmety, ktoré berieme denne do rúk, ale aj ako nevkusné a obludné môžu byť tie drahé a trendy. Nech je to akokoľvek – všetko, kam pozrieme, je dizajn.
28. apríl
O Svetovom dni bezpečnosti a zdravia pri práci sa hovorí veľa, do roku 2001 sa volal Medzinárodný deň smútku. To spojenie je viac ako smutné.
29. apríl
Tento dátum v mesiaci so svojimi významnými dňami vyzerá ako dobre zostavený program na dnes. Ráno idete zasadiť strom, pretože od roku 1872 je 29. apríl Dňom stromov a sadí sa ostošesť. Komu to nevyjde, pozrite si aspoň animovaný film Muž, ktorý sadil stromy. Určite budete bohatší na duši. Cez deň podebatujete so starými ľuďmi (je Európsky deň medzigeneračnej solidarity a spolupráce), aby ste vedeli, čo môžete pre nich urobiť, ale aj, aby ste zistili, že je krásne im len tak načúvať. Jedného dňa totiž zistíte, čo všetko by ste sa spýtali, ale už nie je koho. A na záver je Deň tanca! Medzinárodná tanečná rada UNESCO (netušil som, že aj toto ako ľudstvo máme) mu zasvätila tento deň na deň narodenín (1727) francúzskeho tanečníka, choreografa a tvorcu moderného tanca Jeana Georgesa Noverrea.
30. apríl
Svetový veterinárny deň by mal upozorňovať na choroby prenosné zo zvierat na človeka, na kontrolu týchto ochorení a prevenciu. Kto však nechal vyrastať deti so zvieratami a videl ako si navzájom kradnú jedlo z úst, vie, že máme k sebe ešte bližšie ako sa tu píše a že niektoré zvyky naopak posilňujú imunitu. Ešte je Medzinárodný deň džezu. Niekde sa udáva aj dátum 28. 4., ale džezmenom je to jedno, tí majú sviatok každý deň. A ešte je, s odpustením, aj Deň pracoviska. Mohol by byť pokojne spojený so Sviatkom práce, ale pravdou je, že v ten deň sú všetci namiesto na pracovisku v stánkoch …
31. apríl
A to je všetko. Pardon, ešte Svetový deň dierkovej fotografie, teda, fotenia bez objektívu. Tak tomu už poviem, že je silný lobing. Nechcete nejaký svetový deň aj vy?