Och, ten škriatok!

Čitatelia Obzoru spomedzi škôlkarov alebo začínajúcich školákov (lebo aj títo Skaličania medzi čitateľskú obec našich pekných novín patria) sa možno pri prečítaní titulku potešia: V Obzore píšu o škriatkoch!

Deti majú škriatkov rady, veria v ich múdrosť, veselosť, vtipnosť, a vedia si ich aj pekne nakresliť. Žiaľ, v škriatkov – avšak tých tlačiarenských – chtiac, či nechtiac veria aj dospelí. Najmä tí, ktorí sa podieľajú na výrobe novín a tlačovín, počnúc autormi, editormi, korektormi, grafikmi, či samotnými tlačiarmi. Pretože, tie malé (občas aj trochu väčšie, a niekedy kruté) potvorky vedia človeka potrápiť, autora, či korektora zarmútiť a niekedy toho, o kom sa píše aj zosmiešniť (nebodaj uraziť) a tlačiara pekne rozosmiať.

Nuž, či to vezmeme tak či tak, tlačiarenský škriatok občas úraduje – a tento rok už zaúradoval aj v Obzore, keď Svätoplukovi Šablatúrovi dal nesprávnu fotku (SO 2/21, s. 15) a v jednom titulku si trochu „zakoktal“ (SO 3/21, s. 15 ODPOVEDE „PPRIMÁTORKY“ A POSLANCOV). Redakčný kolektív to zobral s humorom a dúfame, že aj tí, ktorých sa to týkalo. Korektorka, ktorá má sčasti na tom svoj diel viny žiada o ospravedlnenie. (Škôlkarom, malým i veľkým čitateľom by mohla prisľúbiť, že o škriatkoch niekedy napíše … Veď dnes mnohí nevedia ako tieto potvorky stvárali v dobe „predpočítačovej“.)

Iva Bukvová, korektorka