Skalické ulice – Mallého

Gustáv Mallý
Zdroj: internet

Gustáv Mallý (21. 5. 1879, Viedeň – 3. 8. 1952, Bratislava), priekopník slovenského moderného maliarstva, sa spolu s rodičmi presťahoval ako desaťročný do Skalice, na Dolné majere (dnešná lokalita Mallého ulice). Po otcovi zdedil krásnu pamiatku – maľby svätcov na štyroch stranách božích múk, postavených jeho dedom roku 1814 pri ceste vedúcej do vinorodých Propastí. Mladík sa po porade s Dr. Pavlom Blahom a Jožom Uprkom vystrojil študovať do Prahy právo a neskoršie i maliarstvo.

Moravskí priatelia usporiadali Mallému v Uherskom Hradišti roku 1898 výstavku obrazov, inšpirovaných zväčša rázovitosťou prírody a obyvateľov Mokrého Hája. Úspech ho povzbudil a preto sa rozhodol pokračovať v ďalšom štúdiu na akadémii v Drážďanoch. Po štúdiách sa dostal na pozvanie amerických Slovákov do USA. Írečitými obrazmi zo slovenského života i z ťažkého života amerických robotníkov na výstavkách v New Yorku a Pittsburghu získal sympatie nielen svojich krajanov, ale i amerického umeleckého sveta.

Ovenčený úspechmi sa vrátil sa na jar 1902 do Skalice. Už roku 1903 sa zúčastnil na výstave hornouhorských umelcov v Žiline. Zaujal najmä jeho žánrový výjav Veselá zimná scéna pri Skalici, ktorý ho zaradil medzi zakladateľov moderného slovenského maliarstva. Vznik prvej ČSR roku 1918 zastihol Mallého v Bratislave, kde roku 1911 založil súkromnú maliarsku školu a kde neskoršie pôsobil ako profesor výtvarného oddelenia na SVŠT a na Pedagogickej fakulte UK.

Jeho tvorba sa neustále obohacovala prehlbujúcim poznávaním a dobovými štýlovými obmenami, až dozrela k svojbytnej plnosti krásy, napríklad v podobe obrazu Priadka z Mokrého Hája či Vzkriesenie dcéry Jairovej s pozadím Starohorského potoka a vrchu Vintoperk. Gustáv Mallý výrazne prispel do pokladnice autochtónneho slovenského umenia a zlatými písmenami sa zapísal do histórie nášho národného maliarstva.