Zviera nie je vec

Pes sprevádza človeka už 12 tisícročí. Spolužitie mačky s človekom (je to presnejšie ako hovoriť o domestikácii, pretože mačka sa slobodne rozhodne, či s vami žiť bude) trvá len od čias Starého Egypta, teda asi 4500 rokov. To sa odzrkadľuje aj na počte plemien – kým moderných domácich plemien psov je vyše 400, druhov mačiek sú asi dve stovky. Každý, kto túži po svojom domácom zvieratku nemá problém si vybrať.

Pohnútky i kritériá výberu zvierat bývajú rozmanité. Pri voľbe sa častokrát zabúda na ich veľkosť, povahu a nároky na starostlivosť, najmä v ich dospelosti. Podľa Wikipédie sa celosvetová populácia psov odhaduje na 500 miliónov, pričom túlavých a opustených je podľa zdroja minimálne 370 miliónov. Len malá časť z nich nájde pomoc v útulkoch.
Od roku 1997 funguje v Skalici, smerom na Zlatnícku dolinu útulok, ktorý má v starostlivosti priemerne štyridsať psov a približne rovnaký počet mačiek, umiestnených hlavne v depozitoch v Koválovci a Kopčanoch.

Po celú dobu sa o zvieratá starajú hlavne dobrovoľníci. Jediným príjmom útulku sú dve percentá z daní a dobrovoľné príspevky občanov.
Adopcia zvieraťa nie je jediným spôsobom ako môžete pomôcť zvieratám v útulku, i keď nový domov a láska je tým najlepším, čo môžu zvieratá dostať. Veľkou pomocou pre útulok je venčenie psíkov. Pre pracovníkov v útulku je to veľké odľahčenie v práci a súčasne výborné riešenie pre deti i dospelých, ktorí z rôznych dôvodov zviera nemôžu mať doma. Čas venčenia si aj vy môžete dohodnúť na facebookovej stránke OZ Útulok Skalica.

Prísne pravidlá, avšak aj etika organizácie, nesú so sebou veľkú materiálnu spotrebu. Útulok vďačne prijme nielen kvalitné granule, maškrty, ale všetko, čo je treba pre spokojný život „chránencov“. Jednoduchým, no veľmi účinným spôsobom podpory je finančná pomoc. Zastavte sa pri prechádzkach v skalickom útulku. Možno tu nájdete nového priateľa, no iste nájdete cestu ako môžete pomôcť aspoň trocha zlepšiť svet.

Ria a Minie